GRODZISKNews

Niezwykła pasja księdza Romana. Kiedyś jeździł konno, dziś haftuje5 min na czytanie

GRODZISK - Niezwykła pasja księdza Romana. Kiedyś jeździł konno, dziś haftuje - myregion

Ksiądz Roman Nowak w Prochach objął probostwo w 2016 roku. W okolicy znają go z pasji do koni i haftowania oraz z oryginalnego nakrycia głowy – kowbojskiego kapelusza. Kiedyś po parafii jeździł konno w charakterystycznym skórzanym płaszczu i kapeluszu – dlatego nazywali go „księdzem kowbojem”.

Jak narodziła się u księdza ta oryginalna pasja?

Pasją haftowania obrazów zaraziła mnie mama, której już w wieku 8 lat pomagałem wyszywać haftem tło. Później to zarzuciłem, by pod wpływem impulsu wrócić znowu , już jako wikariusz, do haftowania.

Co to jest kanwa?

Kanwa to tkanina tła, a mulina to rodzaj nici, których używam. Obrazy wykonuję techniką haftu krzyżykowego. – To jest jak zabawa w kółko i krzyżyk – żeby powstał krzyżyk trzeba się czterokrotnie wkłuć w tkaninę. Każdy kolor ma swoją igłę, to znacznie przyspiesza pracę i nie trzeba ciągle nawlekać nowego koloru. Używam muliny francuskiej firmy DMC, która w swojej ofercie ma aż 500 odcieni różnych kolorów.

Jak powstaje haftowany obraz?

Teraz o pomysły na obrazy jest łatwiej niż kiedyś, gdy korzystałem tylko z fachowych czasopism typu „HAFT” , w których znajdywałem projekty. W przenoszeniu projektu na tkaninę pomaga skupienie i precyzja , gdy trzeba w kratce dokładnie wyliczyć, gdzie się wbić igłą z określonym kolorem. W dzisiejszych czasach korzystam ze specjalnych programów graficznych, które obliczają wielkość i dobierają kolory.

Jaką tematykę ksiądz preferuje? Jak długo haftuje się jeden obraz?

Kiedyś to były konie, motocykle, a teraz przyroda, szczególnie kwiaty i tematyka religijna, czasem powstają obrazy z fotografii lub małe formy – ozdoby kartek okolicznościowych. Kilka obrazów wykonałem ze zdjęcia, tu trzeba było samemu, bez żadnego wzoru wszystko obliczyć i dobrać kolory. Taką kartkę można wykonać w kilka godzin, zaś duży obraz haftuje się nawet miesiąc, po kilka godzin dziennie. 

Jaki był najtrudniejszy do wykonania obraz?

To te duże obrazy, szczególnie jeden, na którym widnieje wizerunek Matki Boskiej, a czarne tło jest również wyhaftowane. Praca na czarnej kanwie jest najtrudniejsza, mozolna, można ja praktycznie robić tylko w jasnym świetle dziennym, bo przy lampie już tak dobrze wszystkiego nie widać. Obrazy wykonuję też haftem diamentowym. Polega to na tym, że specjalnym rysikiem układa się według wzoru, na tkaninie pokrytej klejem, maleńkie tzw. diamenciki w różnych kolorach. 

Jak reagują inni księża na taką pasję ?

Najpierw są dziwne uśmieszki, ale gdy zobaczą moje prace, jest uznanie.

Czy można znaleźć nabywców na takie haftowane obrazy?

Nabywcy może by się znaleźli, kiedyś sprzedałem kilka, jednak cena nie wszystkim odpowiada. A to dlatego, że materiały są drogie. Na jeden obraz około 150 zł, do tego dochodzi rama około 200 zł, a tu jeszcze trzeba dodać te dni wytężonej pracy. 

Czy księdza obrazy były gdzieś wystawiane?

Były cztery wystawy – w Wielichowie, Kostrzynie, Obornikach i Grodzisku.

Co księdzu daje ta trudna pasja?

Jeżeli coś jest pasją, to nie liczy się wysiłku, haftowanie uspokaja mnie, wycisza, na końcu daje ogromną satysfakcję. Zachęcam, jeśli są chętni, by zaczynać od małych form, żeby się nie zniechęcić, a potem przejść do większych prac. Ja już teraz preferuję tylko większe obrazy.

Dziękuję za rozmowę. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK