NewsREGION

Niewygodne pytania o wyznanie i schorzenia w spisie powszechnym. To nie wszystko2 min na czytanie

News - Niewygodne pytania o wyznanie i schorzenia w spisie powszechnym. To nie wszystko - myregion

Czy pozostaje pan/pani w związku nieformalnym z inną osobą? Do jakiego wyznania religijnego pan/pani należy? Proszę wskazać występujące u pana/pani grupy schorzeń powodujące w wykonywaniu codziennych czynności. 

To część zagadnień, które mają poruszać rachmistrzowie podczas rozpoczynającego się w kwietniu spisu powszechnego. Wywiady mają być przeprowadzane osobiście, telefonicznie i przez internet. Te osobiste wykonywać będą osoby, które rekrutowały samorządy. Jednak jak przyznaje Aleksandra Pacia – Sochacka z Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu, mieszkańcy będą zachęcani do tego, by wypełniali ankiety w internecie, na stronie dostępnej TUTAJ. 

Pytania dotyczą nie tylko związków, wyznania czy schorzeń. Wśród tych, które część mieszkańców uznaje za niestosowne, są te obejmujące narodowość. Rachmistrzowie będą bowiem pytać, czy odczuwamy przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej, a jeżeli tak, to jakiego bądź jakiej. Trzeba będzie też wskazać, jakim językiem posługujemy się w domu, a w przypadku osób, które nie pracują wyjaśnić, z jakiego powodu nie starają się o zatrudnienie. 

Część pytań jest jeszcze bardziej szczegółowa. Chodzi m.in. o te związane z firmą czy instytucją, w której jesteśmy zatrudnieni i wskazanie, jaki jest przeważający rodzaj ich działalności. W ocenie niektórych, podawanie takich danych rachmistrzom, z których część będzie rozmawiać nawet z sąsiadami, jest nie na miejscu, a część mieszkańców nie rozumie, w jakim celu będzie musiała tłumaczyć się z wyznania, chorób czy też tego, w jakim związku przebywa. Tymczasem urzędy informują, że będą organizować punkty samospisu, a pomóc może pracownik, który będzie zachowywał „zasadę poufności”… . 

Została też uruchomiona specjalna linia spisowa pod nr tel  22 279 99 99 , gdzie od 1 kwietnia będzie można odpowiedzieć w trybie „Spisz się przez telefon”. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do końca września. Udział jest obowiązkowy. Odmowa wiąże się z grzywną mogącą wynieść nawet 5 tys. zł. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News