GRODZISKNews

Nietypowy znak w oknie galerii. Autor wyjaśnia, co symbolizuje wieszak w kształcie granic Polski2 min na czytanie

GRODZISK - Nietypowy znak w oknie galerii. Autor wyjaśnia, co symbolizuje wieszak w kształcie granic Polski - myregion

W wielichowskiej Galerii Sztuki Magiel w piątkowy wieczór (30.11.) zawisł symbol, którego autorem jest Szymon Szymankiewicz. Co artysta chciał przekazać umieszczając w galerii wieszak w kształcie granic Polski?

Jak wyjaśnia Szymankiewicz, wieszak symbolizuje nielegalne i niebezpieczne aborcje, ale także ucisk kobiet, którym państwo odmawia prawa do decydowania o swoim ciele oraz prawa do bezpiecznego i swobodnego przerwania ciąży. – Aborcja w PRL była legalna. Prawo zostało zmienione niedługo po transformacji, na co naciskał Kościół. Niewiele osób protestowało przeciwko tej decyzji, gdyż panowała wówczas tendencja do odrzucania wszystkiego, co było związane z komunizmem – tłumaczy Szymon Szymankiewicz. 

Artysta zauważa, że chociaż poparcie społeczne dla prawa do aborcji od lat stale rośnie, żaden rząd nie rozważył liberalizacji prawa z obawy przed reakcją Kościoła. – Obecny rząd jest wspierany m.in. przez radykalnych konserwatystów i fanatyków religijnych, a te właśnie grupy od lat aktywnie domagają się dalszego zaostrzenia prawa – zwraca uwagę autor. Podkreśla, że protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego odbywają się dzisiaj nawet w małych miasteczkach. – Ludzie nie boją się zarażenia koronawirusem tak, jak zdawał się liczyć rząd. Protesty są organizowane pomimo zakazu zgromadzeń publicznych wprowadzonego w odpowiedzi na drugą falę pandemii – zaznacza artysta. 

Szymon Szymankiewicz urodził się w Łodzi i ma 35 lat. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, twórcą grafik i plakatów. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, ostatnio Złotego Medalu na 26. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 2019 r. oraz I nagrody na Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu w 2020 r. Jego prace były pokazywane na wystawach i przeglądach w kilkudziesięciu krajach Europy, Azji oraz obu Ameryk.

Za aranżację i kuratelę pokazu w Wielichowie odpowiadał Dawid Szafrański z Galerii Magiel.

JP

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK