FOTONewsNOWY TOMYŚL

Nietoperze na klatce schodowej i w mieszkaniu. “Zamykajmy okna lub montujmy moskitiery”3 min na czytanie

FOTO - Nietoperze na klatce schodowej i w mieszkaniu. “Zamykajmy okna lub montujmy moskitiery” - myregion

Wczoraj późnym wieczorem zakończyła się akcja odławiania nietoperzy na jednej z klatek schodowych na Osiedlu Północ w Nowym Tomyślu. Jak mówi nam lokatorka mieszkania, gdzie również pojawiły się te ssaki, o sprawie informowała spółdzielnię mieszkaniową, ale skończyło się na tym, że musiała wezwać Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” z Poznania. – Od pań z towarzystwa dowiedziałam się, że nietoperze pojawiły się, bo obecnie trwa migracja karlików – mówi nam lokatorka. 

W Internecie od kilku dni krąży nagranie, na którym widać latające na klatce nietoperze. W ocenie wiceprezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Krzysztofa Grzelaka, pochodzi ono z Opalenicy. Jednak jak ustaliliśmy, interwencja wspomnianego Towarzystwa dotyczyła bloku na Osiedlu Północ.

Przedstawicielka „Salamandry”, Marta Kepel, mówi nam, że odłowiono pięć nietoperzy, a reszta wyleciała przez okna. – Była to nasza trzecia interwencja w Nowym Tomyślu w tym roku – słyszymy. Marta Kepel zaznacza, że takie zjawisko nie jest niczym nowym. – Zdarza się, że nietoperze mylą klatki schodowe z bezpiecznym schronieniem, stąd czasem można je tam spotkać. Dlatego, jeśli nie ma moskitier, okna na najwyższych kondygnacjach powinny być w tym czasie na noc zamykane – tłumaczy przedstawicielka „Salamandry”. Na terenie Wielkopolski Towarzystwo odławia nietoperze bezpłatnie. Akcje finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

Co zrobić, gdy na klatce lub w mieszkaniu napotkamy nietoperza? Jeśli gdzieś odpoczywa, to przede wszystkim nie dotykać go gołymi rękoma tylko schwytać w pudełko i wypuścić po zmroku. Z kolei w nocy, po otwarciu okna, ssak powinien sam opuścić mieszkanie. –. W internecie można znaleźć nasz filmik instruktarzowy pt.” Nietoperz lata po pokoju – co robić?”, w razie potrzeby można też dzwonić do nas, pod numer 508 898 120. Nietoperzy nie trzeba się bać, są całkowicie niegroźne – dodaje Marta Kepel. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w FOTO