NewsNOWY TOMYŚL

Niepełnosprawni chcą pomocy gminy. Ta milczy i nie odpowiada na ich pisma2 min na czytanie

News - Niepełnosprawni chcą pomocy gminy. Ta milczy i nie odpowiada na ich pisma - myregion

Prawie półtora roku temu Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych “KochaMY” i Stowarzyszenie Rodzinka napisały do Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu pisma w kilku ważnych sprawach. Chodziło m.in. o wyznaczenie miejsc parkingowych przy budynkach użyteczności publicznej oraz na ulicy Piłsudskiego, gdzie znajduje się m.in. poczta i ośrodek pomocy społecznej.

Stowarzyszenia, a także radny Adam Polański, prosili również, by osoby niepełnosprawne miały możliwość korzystania z bezpłatnych biletów wstępu na imprezy kulturalne bądź do zoo lub na lodowisko. Tym bardziej, że z podobnych przywilejów mogą korzystać rodziny wielodzietne.

Dwa miesiące po piśmie w sprawie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych przedstawiciel gminy w Nowym Tomyślu odpisał, że gmina planuje przeprowadzić roczny przegląd dróg. Przy okazji mieli sprawdzić, czy możliwe będzie utworzenie miejsc dla osób niepełnosprawnych. I tyle. Nic więcej z odpowiedzi nie wynika.

Z kolei w sprawie darmowych biletów urzędnicy prosili o sprecyzowanie, kogo ulga miała by dotyczyć. Stowarzyszenie wyjaśniło, że chodzi o osoby niepełnosprawne do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. I… urząd znów zamilkł, bo odpowiedzi nie ma.

5 maja, czyli w dniu walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, Stowarzyszenie KochaMY wystosowało kolejne pismo, w którym przypomniało o poruszanych już sprawach. Dzisiaj (26.05.) na sesji rady miejskiej dopytywał też o to radny Adam Polański. Ale żadnej odpowiedzi uzyskał.

Przedstawiciele stowarzyszeń nie są też zadowoleni z tego, że pominięto osoby niepełnosprawne w planowanych ulgach w opłacie śmieciowej, którą mają zostać objęte rodziny wielodzietne. Wspomnieli o tym w piśmie z maja. – Nikt nawet nie pomyślał, wprowadzając ten projekt, o opiekunach osób z niepełnosprawnością i ich rodzinach. Wiadomo, że w wielu takich rodzinach opiekun nie może podjąć pracy i musi opiekować się osobą z niepełnosprawnością – piszą przedstawiciele stowarzyszeń. I podkreślają, że koszty leczenia i utrzymania chorego dziecko często przekraczają koszty w rodzinie wielodzietnej.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News