NewsWOLSZTYN

Niegdyś duma, a dziś obraz nędzy i rozpaczy! Co gmina zamierza z tym zrobić?2 min na czytanie

News - Niegdyś duma, a dziś obraz nędzy i rozpaczy! Co gmina zamierza z tym zrobić? - myregion

Mieszkaniec Wolsztyna zwraca uwagę, że gmina odzyskała klucze do pałacu od byłego dzierżawcy, ale do ratowania obiektu zabiera się jak do jeża. Wzięła się za porządki wewnątrz budynku, które zleciła lokalnemu przedsiębiorcy, a tymczasem mury są w coraz gorszym stanie. W rynnach rosną już całkiem pokaźne drzewka, a z zagrzybionych ścian odpadają połacie tynku. – Za chwilę już nie będzie co ratować – mówi Czytelnik i pyta kiedy gmina zabierze się za prace, które zabezpieczą budynek przed dalszą degradacją.

O tym, że pałac pije wodę jak gąbka burmistrz wie co najmniej od półtora roku, gdy głośno o problemie mówił ostatni dzierżawca. Łukasz Bodnarowski ze spółki Grace Enterprise informował o gromadzących się w piwnicach wodach gruntowych lub deszczówce, które fundamentami są zaciągane przez mury. – Niestety, sposób wyłożenia tapet oraz fakt, że obiekt praktycznie w całości był nimi pokryty sprawił, że niczego wcześniej nie można było skutecznie zauważyć i zweryfikować problemu. Dlatego zasugerowaliśmy urzędowi, by najpierw dokonać ekspertyzy poprzez wykonanie odwiertów w piwnicach oraz szczegółowych pomiarów wilgotności i struktury fundamentów – mówił w lipcu 2020 r. Bodnarowski.

Burmistrz Wojciech Lis i jego zastępca Tomasz Spiralski przyznali wówczas, że dopiero po oczyszczeniu piwnic i innych pomieszczeń okazało się jak duże jest zawilgocenie pałacu i że niezbędne będą ekspertyzy z użyciem specjalnej kamery, sprawdzenie kanalizacji i osuszenie obiektu. – To także będzie nasze zadanie, nie możemy bowiem oddać budynku w stanie, który uniemożliwi rozpoczęcie właściwej przebudowy – podkreślał wtedy Wojciech Lis.

I co? I nic, bo jak dotąd tylko na papierze w wieloletniej prognozie finansowej gminy na pałac zostało zapisane 600 tys. zł w dwóch transzach po 300 tys. w 2022 i 2023 r. Tomasz Spiralski tłumaczy, że to pieniądze na projekt i branżową dokumentację remontową, bo tylko z takimi dokumentami można się będzie ubiegać o środki zewnętrzne na remont. Do końca kadencji powstaną więc najwyżej papierowe wizje, a jak wygląda rzeczywistość pokazuje film który Czytelnik nagrał podczas spaceru.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News