GRODZISKNews

Nie żyje Tadeusz Drzymała, prawnuk Michała Drzymały. Był wieloletnim sołtysem i radnym gminy Rakoniewice1 min na czytanie

GRODZISK - Nie żyje Tadeusz Drzymała, prawnuk Michała Drzymały. Był wieloletnim sołtysem i radnym gminy Rakoniewice - myregion

Tadeusz Drzymała, prawnuk Michała Drzymały, był sołtysem wsi Drzymałowo nieprzerwanie od 1990 roku, a radnym gminnym w latach 1990 – 1994. U schyłku lat 90. wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Powrotu Gminy Rakoniewice do Powiatu Wolsztyńskiego i Komitetem Wyborczym Nasz Wolsztyn opowiadał się za włączeniem gminy Rakoniewice do administracyjnych granic powiatu wolsztyńskiego, z którym – jak uważał, Rakoniewice są związane znacznie bardziej niż z Grodziskiem Wielkopolskim. Potem jeszcze dwukrotnie ubiegał się o mandat radnego – w 2014 roku z ramienia własnego komitetu wyborczego, a w ostatnich wyborach samorządowych z ramienia Komitetu Wyborczego Porozumienie Samorządowo – Ludowe.

Pan Tadeusz przez całe życie pielęgnował pamięć o swoim słynnym przodku Michale Drzymale (1857 – 1937) na cześć którego w 1939 roku Podgradowice stały się Drzymałowem. To tu w 1904 roku jego pradziadek kupił działkę, na której zaborca nie pozwolił mu wybudować domu i to właśnie tu stanął słynny wóz Drzymały, w którym przodkowie pana Tadeusza mieszkali do 1909 r. Działka nad stawem, należąca wtedy do Michała Drzymały jest gminy Rakoniewice i stanowi miejsce pamięci oporu polskich chłopów wobec germanizacji, której symbolem stał się Drzymała i jego wóz. Tadeusz Drzymała stanął w jego obronie, gdy w 2015 roku gmina postanowiła wydzierżawić teren prywatnemu przedsiębiorcy. 

Tadeusz Drzymała zmarł w sobotę (7.11.) w wieku 70 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro (12.11.) o godz. 10. w Rakoniewicach. 

EI

Fot. Towarzystwo Miłośników Ziemi Rakoniewickiej

Podziel się informacją ...
 • 291
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  291
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK