NewsREGION

Nie marnuj jedzenia. Oddaj dobre produkty do jadłodzielni1 min na czytanie

News - Nie marnuj jedzenia. Oddaj dobre produkty do jadłodzielni - myregion

Ochotnicza Straż Pożarna w Kargowej przypomina, że święta to czas, kiedy w koszu ląduję dużo więcej jedzenia niż zwykle. Zamiast je wyrzucać można przekazać je do jadłodzielni s siedzibie kargowskich druhów.

– Myślę, że akcja się przyjęła. Wieczorami ludzie przynoszą jedzenie, a koło południa lodówki są już pełne – mówi Paweł Sita z OSP Kargowa. Podkreśla, że pojawiają się też nie znane twarze, czyli przyjezdni. Według planu jadłodzielnia ma działać do 10 stycznia przyszłego roku. – Rozważymy czy nie przedłożyć tego terminu – mówi Sita.

Co można przynieść? Wszystkie produkty, które sami możemy zjeść. Mogą to też być produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości – ,,najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – ,,należy spożyć do”. Produkty powinny być zapakowane lub w pojemnikach. Na wyroby własne, np. ciasto lub zupę należy przykleić informację z opisem potrawy i datą przygotowania.

Nie sprawdzi się surowe mięso, produkty z niepasteryzowanego mleka i te zawierające surowe jaja, w tym budynie, kremy, domowe majonezy itp. Nie należy też przynosić produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut. Oczywiście do lodówek nie można też wkładać jedzenia, które przekroczyło termin przydatności do spożycia lub ma oznaki zepsucia.

JP

Foto: OSP Kargowa

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News