Do tej pory najmłodsi pacjenci z problemami natury psychologicznej i psychiatrycznej trafiali od razu na oddział szpitalny. Skutek był taki, że miejsc brakowało. Wiosną wprowadzono zmiany w systemie. Pierwszej pomocy mają udzielać psychologowie i terapeuci w poradniach. Jeśli to nie wystarczy – pacjent trafi do poradni psychiatrycznej, a dopiero w ostateczności do szpitala. Na terenie całego województwa wielkopolskiego jest 12 poradni psychiatrycznych.
W połowie grudnia ruszyło pięć nowych punktów. Również w Nowym Tomyślu na os. Batorego pod numerem 53. Prowadzi go Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Viviere. Punkt obejmuje opieką również mieszkańców powiatów międzychodzkiego i szamotulskiego. Na wizytę można się umówić pod numerem telefonu 574 490 585. Z kolei od kwietnia działa gabinet w Kościanie przy ul. Bączkowskiego, który poza mieszkańcami powiatu kościańskiego leczy też młodych pacjentów z powiatów śremskiego i grodziskiego. Poradni przeznaczonej dla mieszkańców powiatu wolsztyńskiego na razie nie ma.
– W czasie pandemii pomoc uzyskana w takich punktach może być szczególnie potrzebna i zależy nam, by skutecznie poinformować o tym rodziców, dzieci oraz młodzież – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. Dodaje, że założeniem przy wprowadzaniu nowego modelu było to, żeby pomoc specjalisty otrzymać blisko miejsca zamieszkania.
JP