GRODZISKNews

Nie będzie pielgrzymki do grobu o. Bernarda. Ale będzie transmisja mszy świętej1 min na czytanie

GRODZISK - Nie będzie pielgrzymki do grobu o. Bernarda. Ale będzie transmisja mszy świętej - myregion

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan zdecydował, że ze względu na zagrożenie epidemiologiczne XIX pielgrzymka do grobu ojca Bernarda w Lubiniu nie odbędzie się w tradycyjnej formie. W zaplanowanym dniu pielgrzymki, czyli 4 września 2021 roku na profilu facebookowym urzędu miejskiego zostanie udostępniona transmisja mszy św. z Lubinia. Początek o godz. 9.45.

Sługa Boży o. Bernard z Wąbrzeźna OSB związany jest z Grodziskiem Wielkopolskim w sposób szczególny. Odwiedził miasto, gdy wieki temu walczyło z zarazą. Pomodlił się nad jedną z zarażonych bądź wyschniętych studni, z której wypłynęła woda. Cud zachęcił mieszkańców Grodziska do pielgrzymowania do grobu o. Bernarda, który zmarł 2 czerwca 1603 roku. Siedemnaście lat później – w 1620 roku przybyli z błagalną pielgrzymką do opactwa lubińskiego, aby prosić o. Bernarda prosić o wstawiennictwo. Tak równo 400 lat temu zrodziła się tradycja grodziskich pielgrzymek, które trwały aż do rozbiorów dawnej Rzeczpospolitej oraz zamknięcia klasztoru przez władze pruskie w pierwszej połowie XIX wieku. Pomimo tego przekonanie o świętości o. Bernarda z Wąbrzeźna pozostało żywe i w kolejnych wiekach Grodziszczanie przekonani byli o jego opiece nad swoim miastem. Przez dziesięciolecia przybywali oni prywatnie do grobu o. Bernarda, zaś w 2003 roku wskrzeszono tradycję pielgrzymowania całego miasta wraz z władzami do lubińskiego opactwa.

Pomimo epidemii w ubiegłym roku, tradycyjnie w pierwszą sobotę września, odprawiono mszę świętą w opactwie w Lubiniu. Mieszkańcy już wtedy mogli uczestniczyć w liturgii dzięki relacji na żywo. Na miejscu reprezentowali ich przedstawiciele władz samorządowych, delegację instytucji i organizacji pozarządowych.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK