NewsWOLSZTYN

Nici z dotacji od PKP Cargo, a prezes zakazuje komentowania informacji o sytuacji finansowej Parowozowni2 min na czytanie

News - Nici z dotacji od PKP Cargo, a prezes zakazuje komentowania informacji o sytuacji finansowej Parowozowni - myregion

Podczas ubiegłotygodniowej sesji rady miejskiej burmistrz Wojciech Lis poinformował, że do końca czerwca PKP Cargo – jeden z czterech współwłaścicieli Parowozowni, przekaże Instytucji Kultury swoją część dotacji. W tym roku każdy nich zobowiązał się wyłożyć na jej utrzymanie 800 tys. zł. Płatności odbywają się w miesięcznych transzach, więc PKP Cargo jest winne Parowozowni 400 tys. zł. – PKP Cargo czyli razem z niewypłaconą dotacją za rok ubiegły – 1 mln. zł.

Krzysztof Losz – rzecznik prasowy PKP Cargo przyznaje, że nie jest zorientowany w aktualnych działaniach dotyczących Parowozowni. – Otrzymałem od prezesa informację, żeby poprzestać na wydanym w tej sprawie oświadczeniu i żadnych innych informacji w tej chwili nie udzielać. Nie mogę potwierdzić słów burmistrza Wolsztyna, a sprawa z pewnością będzie omawiana w bezpośrednich rozmowach z samorządami, które są współwłaścicielami Parowozowni. Terminów takich spotkań nie potrafię teraz określić – mówi Losz.

Oświadczenie jest krótkie: PKP Cargo nie będzie komentować medialnych wypowiedzi na temat sytuacji finansowej Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn. Będziemy o tym dyskutować podczas roboczych spotkań z pozostałymi partnerami Parowozowni, czyli z samorządami miasta Wolsztyna, powiatu wolsztyńskiego i województwa wielkopolskiego.

Chcielibyśmy jednocześnie podkreślić, że PKP Cargo S.A. poniosło do tej pory spory wysiłek ekonomiczny związany z działalnością Parowozowni Wolsztyn. Przez kilkanaście lat ta placówka była utrzymywana tylko i wyłącznie przez naszą spółkę z uwagi na fakt, iż zależy nam na pielęgnowaniu dziedzictwa kolejowego i utrzymaniu zabytków kolejowych.

Bez zachowania przez PKP Cargo tego majątku nie byłoby w ogóle możliwe powstanie Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn, gdyż w momencie zawierania umowy z samorządami przekazaliśmy nieodpłatnie aktem notarialnym na rzecz tej placówki majątek nieruchomy i tabor o wartości około 8,3 mln zł. Parowozownia przejęła też wykwalifikowaną kadrę, know-how i doświadczenie, co umożliwiło kontynuowanie w Wolsztynie działalności muzealnej i przewozowej.

Trzeba też podkreślić, że w latach 2016 – 2018 PKP Cargo przekazało pokaźne środki sięgające kwoty około 1 mln zł na bieżące funkcjonowanie Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn.”

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News