NewsWOLSZTYN

Niby lepiej, a jednak gorzej. Długi szpitala rosną w zastraszającym tempie2 min na czytanie

News - Niby lepiej, a jednak gorzej. Długi szpitala rosną w zastraszającym tempie - myregion

– W marcu ponieśliśmy ogromne koszty związane z uruchamianiem oddziałów covidowych, a już miesiąc kwiecień zamknął się wynikiem 400 tys. zł na plusie. 400 tys. w kwietniu to częściowa rekompensata straty marcowej – mówi o bieżącej sytuacji wolsztyńskiego szpitala dyrektor Karol Mońko i tłumaczy, że w marcu szpital poniósł duże wydatki związane z kosztami organizacji oddziałów covidowych i leczeniem pacjentów, a dopiero w kwietniu, po wypisaniu chorych można było koszty leczenia rozliczyć i zainkasować należność z NFZ. – I trzeba to wyjaśnić, aby ktoś nie pomyślał na podstawie wyniku kwietniowego, że można być na plusie. Niestety nie można głównie i jedynie z powodu niskiej wyceny świadczeń przez NFZ, bo mimo inflacji oraz wzrostu kosztów środków ochrony osobistej i dezynfekcyjnych, wpływy z NFZ niestety są niższe niż w 2020 roku – dodaje.

Tymczasem kwietniowy rachunek zysków i strat szpitala nie pozostawia złudzeń. Mimo odnotowanego wpływu, sytuacja cały czas się pogarsza. Przeterminowane rachunki za zakupy szpitala na koniec kwietnia wynosiły już 2 mln 612 tys. czyli o ok. 436 tys. zł więcej niż na koniec marca, a to prawie połowa pożyczki, jaką szpital dostać ma od powiatu. Na koniec czerwca, gdy podczas sesji (24.06.) radni najprawdopodobniej będą głosować nad jej udzieleniem, nieznany będzie jeszcze wynik finansowy i wysokość zobowiązań wymagalnych lecznicy za maj, a już gonić będzie je wynik czerwcowy, więc 900 tys. zł, którymi powiat chce ratować szpital nawet nie pokryją długów, które narosną od marca do czerwca, a co dopiero wcześniejsze 2 mln.

Cała kwota zobowiązań szpitala z tytułu dostaw towarów i usług na najbliższe 12 miesięcy na koniec kwietnia szacowany był na 6 mln. 819 tys. zł (w tym 2 mln. 612 tys. należności przeterminowanych) czyli o ok. 1 mln 200 tys. więcej niż szacowano o miesiąc wcześniej (5 mln. 604 tys. w tym 2 mln 176 tys. przeterminowanych). W mieście pełnym przedsiębiorców nie trzeba chyba tłumaczyć, co to oznacza?

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News