NewsWOLSZTYN

Nawet stulatki mogą jeździć? 12 osób w tym wieku ma uprawnienia2 min na czytanie

News - Nawet stulatki mogą jeździć? 12 osób w tym wieku ma uprawnienia - myregion

W powiecie wolsztyńskim czynne uprawnienia do kierowania pojazdami ma aż 12 osób, które liczą sobie ponad 100 lat. To oczywiście nonsens, ale jak się okazuje, nikt nie aktualizuje danych w ewidencji kierowców. Bliższa prawdzie może być za to informacja, że po naszych drogach może jeździć blisko tysiąc kierowców po 80. 

Urzędnicy z wydziału komunikacji w wolsztyńskim starostwie zajrzeli na naszą prośbę do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wyłuskali z niej kierowców – seniorów. Nie są to jednak dane tak dokładne, jakbyśmy chcieli, bo ani kierowcy, ani ich rodziny nie dbają o wykreślenie z systemu osób, które zmarły lub z innych przyczyn nie wsiadają już za kierownicę. Nie ma takiego obowiązku. Nie dba też o to w żaden sposób żaden z urzędów. Dane z CEPiK-u nie są powiązane z ewidencją ludności ani bazami urzędu stanu cywilnego, bo takie kompilacje nikomu do niczego nie są potrzebne.

– Według CEPiK, czynne prawo jazdy posiada w naszym powiecie 8 tys. 166 osób powyżej 60. roku życia, w tym ponad tysiąc osób, które ukończyły 80 lat – informuje na podstawie tych danych przygotowanych starosta Jacek Skrobisz. Na ile odzwierciedla to rzeczywistość, nie sposób sprawdzić. Faktem jest – co potwierdzali Czytelnicy, którzy zareagowali na naszą publikację „Uwaga, teściowa za kółkiem”, że sporo seniorów chętnie korzysta z raz nabytych i nigdy więcej nie weryfikowanych uprawnień. 

Szef wolsztyńskiej drogówki – Piotr Horowski, wspomina mieszkańca Wolsztyna, który od czasu powstania obwodnicy i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Lipowej, Gajewski, Kocha i Wschowskiej czyli Placu Kościuszki, której nie był w stanie ogarnąć, jeździł z Lipowej do centrum przez Adamowo i ul. Fabryczną. Starszy pan był po 80. – Tego dnia była gęsta mgła i pan pobłądził. Zapytał o drogę napotkanego człowieka, a ten wytłumaczył mu, gdzie ma skręcić. Niestety, w tak trudnych warunkach kierowca pomylił przejazd kolejowy ze skrzyżowaniem i wjechał na tory. Jechał nimi tak długo, aż auto zawiesiło się na nierówności i utknęło. Dróżnik wspominał, że pobladł na widok pędzącego po szynach lanosa… – opowiada naczelnik.

Jak informuje starosta, ewentualną decyzję o konieczności przeprowadzenia badania lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami można wydać wyłącznie wtedy, gdy istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy. Wniosek w tej sprawie może złożyć prokuratura, policja lub właściwy organ orzekający o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy. Wolsztyński starosta wydaję średnio pięć takich decyzji w roku. 

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News