NewsWOLSZTYN

Nauka zdalna i biznes w sieci? Nie w tych wsiach. Mieszkańcy walczą, by mieć łączność ze światem1 min na czytanie

News - Nauka zdalna i biznes w sieci? Nie w tych wsiach. Mieszkańcy walczą, by mieć łączność ze światem - myregion

Mieszkańcy Wilcza i Rudna zabiegają o lepszy internet w ich miejscowości. Obecnie nagminnie zdarza się, że połączenie zostaje zerwane. Dla uczniów i pracowników wielu firm, którzy z powodu pandemii często swoje obowiązki wykonują zdalnie, to ogromny problem.

Jak wyjaśnia sołtys Maciej Łakomy, pierwsza z inicjatywą wyszła właścicielka jednej z lokalnych firm. To ona wysłała pismo z prośba o budowę światłowodu do Wilcza. Warto podkreślić, że kabel jest już w Świętnie. – Jakość usługi internetowej świadczonej przez firmę Orange jest na niskim poziomie – pisze właścicielka przedsiębiorstwa z Wilcza. Podaje, że w przypadku jej biznesu powoduje to brak możliwości obsługi klientów, a w efekcie spadek sprzedaży – zaznacza.

W zabiegach o lepszy internet właścicielkę firmy wspierają sołtys Wilcza Maciej Łakomy i sołtys Rudna Ryszard Cielecki. – Zebraliśmy około dwóch stron podpisów stałych mieszańców i letników – mówi sołtys Wilcza. Na terenie tych miejscowości jest ok. 100 stałych mieszkańców. Ryszard Cielecki wyjaśnia, że jak wszyscy, też boryka się z brakiem internetu. – Syn jest w technikum i często połączenie wyłącza się podczas lekcji – mówi Łakomy. Wysłał w tej sprawie pismo do Ineii oraz kontaktował się z dwoma lokalnymi dostawcami internetu radiowego.

– Niestety wszyscy odpowiedzieli, że potencjalnych klientów jest za mało, a osoby, które przebywają u nas sezonowo, nie są dla nich dodatkową pulą potencjalnych klientów. Mimo że w Świętnie, oddalonym o pięć kilometrów, jest światłowód, to wciąż zbyt daleko – mówi sołtys i bezradnie rozkłada ręce.

JP

Podziel się informacją ...
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News