NewsWOLSZTYN

Nasza firma pisze do PGNiG: To absolutnie celowe i cyniczne wykorzystanie pozycji monopolisty2 min na czytanie

News - Nasza firma pisze do PGNiG: To absolutnie celowe i cyniczne wykorzystanie pozycji monopolisty - myregion

Firma Jantex ze Starej Tuchorzy wystosowała list do PGNiG, w którym nie kryje zdumienia nagłymi podwyżkami cen gazu. W przypadku tego przedsiębiorstwa sięgną one 700 procent, co może oznaczać bankructwo zakładu. Jak w liście podkreśla prezes Jantexu Łukasz Ługowski, firma zdawała sobie sprawę, że cena gazu ulegnie zmianie, ale „przesłany cenni wprawił w osłupienie”. – Z przeprowadzanych rozmów z opiekunem ze strony PGNiG nie wynikało, że nastąpi brak kontynuacji cen indywidualnych i że podwyżka osiągnie rozmiary blisko 700 procent – podkreśla Łukasz Ługowski. 

Prezes zauważa dalej, że nagły i radykalny krok ze strony PGNiG jest niezrozumiały, bo gaz płynący do firmy pochodzi z lokalnych złóż w Wielkopolsce. – Dlatego tłumaczenie podwyżek cenami gazu na giełdzie czy sytuacja geopolityczną jest nieuzasadnione – podkreśla. Zaznacza również, że firma nie może w jakikolwiek sposób kupić gazu na wolnym rynku czy negocjować. – Jest to jednostronnie narzucone stanowisko z państwa strony – wskazuje w piśmie. Podkreśla ponadto, że brak sygnałów o podwyżkach to skrajny przejaw braku odpowiedzialności oraz absolutnie celowe i cyniczne wykorzystanie własnej monopolistycznej pozycji na rynku przez PGNiG. 

Podwyżka blisko 700%, którą nam Państwo przekazaliście na kilka dni przed jej wejściem w życie sprawi, że koszty związane z tym nośnikiem energii wzrosną o ponad 3 mln zł rocznie. Niestety kwota ta sprawi, że nasze przedsiębiorstwo zatrudniające blisko 150 osób za kilka miesięcy stanie się niewypłacalne i będzie zmuszone ogłosić upadłość. Tym samym nasi obecni pracownicy pozostaną pozbawieni pracy. 

Łukasz Ługowski, prezes zarządu firmy Jantex w piśmie do PGNiG

Łukasz Ługowski zwraca się na koniec do PGNiG z prośbą o rewizję stanowiska w zakresie zmiany cen gazu. Podkreśla, że w przeciwnym razie widmo upadłości firmy i utrata pracy przez pracowników, z każdym dniem staje się coraz bardziej realna.

ŁR

fot: PGNiG/materiały prasowe

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News