NewsREGION

Nasz poseł poparł lex TVN. „Nadszedł czas, aby i takie rzeczy wprowadzać”1 min na czytanie

News - Nasz poseł poparł lex TVN. „Nadszedł czas, aby i takie rzeczy wprowadzać” - myregion

Poseł z naszego okręgu Marcin Porzucek wziął udział we wczorajszym głosowaniu w sprawie tzw. „lex TVN”. I podobnie jak jego koledzy z ugrupowania, poparł kontrowersyjną ustawę. Jak to tłumaczy? 

– Chcemy, by było tak, jak w innych krajach, m.in. w Niemczech czy we Francji, gdzie podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie mogą mieć większości udziałów w mediach – mówi Marcin Porzucek. Podkreśla, że nie jest to ustawa wymierzona w TVN, jak wielu twierdzi, a jest jedynie uregulowaniem ważnej kwestii. – Bo nie może być tak, że podmiot zagraniczny ma większościowy udział w polskich mediach – tłumaczy parlamentarzysta. Na pytanie, dlaczego teraz temat wrócił odpowiada z kolei, że wcześniej partia rządząca zajmowała się priorytetowymi zadaniami, takimi jak 500+ czy obniżenie wieku emerytalnego. – Teraz nadszedł czas, aby i takie rzeczy wprowadzać – mówi Marcin Porzucek. Dodaje, że “TVN był, jest i będzie”.

Przypomnijmy, że nowa ustawa zmienia nie tylko warunki przyznawania koncesji podmiotom zagranicznym, ale i wymusza zmiany w strukturze własnościowego oraz wprowadza zmiany wyboru członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W ocenie komentatorów jest to ustawa, która bezpośrednio uderza w jedną z największych komercyjnych telewizji – TVN. Bo to ten podmiot w większości kontrolowany jest przez Amerykanów, a konkretniej przez Grupę Discovery. W praktyce nowa ustawa zmusza koncern do sprzedaży większościowych udziałów w firmie. Ale zanim wejdzie w życie, musi podpisać ją prezydent Andrzej Duda. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News