NewsWOLSZTYN

Nasi strażacy pomagali w poszukiwaniach zaginionych chłopców. Finał okazał się tragiczny3 min na czytanie

News - Nasi strażacy pomagali w poszukiwaniach zaginionych chłopców. Finał okazał się tragiczny - myregion

Poszukiwania rozpoczęły się w poniedziałek (10.05.), kiedy rodzice 13 i 15 – latka, zgłosili się na policję. Akcja była zakrojona na bardzo dużą skalę. Wśród setek policjantów i strażaków z całego regionu byli też druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świętnie.

Jedną z wersji przyjętych przez ratowników był nieszczęśliwy wypadek nad Odrą. Na brzeg rzeki zawiodły ratowników psy tropiące. W sobotę i niedziele (15 i 16.05.) w poszukiwaniach brali udział strażacy z OSP Świętno. Od dwóch lat mają w swoim wyposażeniu łódź i echosondę. – To była pierwsza okazja, żeby w praktyce wykorzystać ten sprzęt – mówi asp. Waldemar Wielgosz, strażak zawodowy i członek jednostki w Świętnie.

Strażak wyjaśnia, że echosonda obsługiwana jest z pomocą urządzenia, które wygląda jak tablet. – Można na nim oglądać odbicie dna. Można zmieniać głębokość, prędkość i czułość. Duża sztuka to odczyt tych danych. Trzeba potrafić odróżnić ciało człowieka od wielu innych rzeczy, które można znaleźć w wodzie – mówi Wielgosz. Podkreśla, że doświadczenie, które podczas akcji zdobyli strażacy na pewno będzie procentować podczas innych tego typu działań.

Niestety poszukiwania nie zakończyły się szczęśliwie. Ratownicy znaleźli ciała dwóch chłopców, a biegli potwierdzili ich tożsamość. Strażacy ze Świętna nie brali udziału w ujawnieniu zwłok. – Każda jednostka miała wyznaczony swój sektor do poszukiwań. Na naszym terenie chłopców nie było – mówi Wielgosz.

JP

Foto: PSP Zielona Góra

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News