NewsREGION

Nasi posłowie w przestworzach. Ile zapłaciliśmy za ich podróże i kto jest rekordzistą?1 min na czytanie

News - Nasi posłowie w przestworzach. Ile zapłaciliśmy za ich podróże i kto jest rekordzistą? - myregion

Z danych udostępnionych przez Centrum Informacyjne Sejmu wynika, że od początku kadencji (2019) do końca lutego 2021 z bezpłatnych lotów skorzystało 259 posłów, a ich podróże kosztowały 4,2 mln zł. Rekordzistą wśród wszystkich parlamentarzystów jest Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej. Wsiadał on do samolotu 140 razy, co pochłonęło 80 tys. zł. 

Wśród posłów z naszego okręgu (pilskiego) pierwsze miejsce zajmuje Killion Munyama (KO) z wynikiem 59 podróży, które kosztowały 33 tys. 771 zł. Poseł wyjaśnia, że większość z nich była związana z tym, że reprezentuje on Sejm w Radzie Europy (jest delegatem), a także pełni funkcję przewodniczącego podkomisji ds. diaspory. Munyama tłumaczy, że część podróży odbył również do krajów afrykańskich, co ma związek ze wspieraniem polskich przedsiębiorców w tamtym regionie.

Drugą lokatę w okręgu zajmuje poseł Jakub Rutnicki (KO). Samoloty z nim na pokładzie kołowały łącznie 46 razy, a kosztowało to 26 tys. 330 zł. Na trzecim miejscu jest Marcin Porzucek, który w przestrzeni powietrznej był 42 razy, a z budżetu państwa wydano na ten cel 24 tys. 040 zł. Komentując swoje podróże poseł wskazuje, że odbywał je do Warszawy, zawsze w celach służbowych. Kilkukrotnie podkreśla, że na podium się nie znalazł, bo zajęli je posłowie Koalicji Obywatelskiej. – Oni latają więcej – mówi. Tłumaczy ponadto, że na podróż samolotem decyduje się dlatego, że jest ona krótsza o kilka godzin niż jazda samochodem. 

Na liście udostępnionej przez CIS nie ma Marty Kubiak (PiS). To oznacza, że od początku kadencji ani razu nie zdecydowała się ona na podróż samolotem za publiczne pieniądze. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News