NewsNOWY TOMYŚL

Narodowe Czytanie również w Nowym Tomyślu. Na Placu Niepodległości podczas Jarmarku1 min na czytanie

News - Narodowe Czytanie również w Nowym Tomyślu. Na Placu Niepodległości podczas Jarmarku - myregion

W sobotę 10. odsłona Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku lekturą będzie „Moralność pani Dulskiej”. Prezydent Andrzej Duda wybór utworu argumentował tym, że oprócz komizmu i gorzkiej ironii, można znaleźć w nim „uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”. 

Sama Gabriela Zapolska nazywała swoją sztukę tragifarsą kołtuńską, a zobrazowany przez nią świat mieszczańskiej rodziny zaowocował znanym powszechnie pojęciem dulszczyzny, którą określa się postawę pseudomoralności opartej na fałszu i obłudzie.

Do akcji Narodowe Czytanie tradycyjnie dołącza nowotomyska biblioteka. W sobotę na Placu Niepodległości, podczas Nowotomyskiego Jarmarku, fragment lektury zaprezentują biblioentuzjaści wraz z pracownikami książnicy. Początek o godz. 18. Biblioteka informuje również, że w wypożyczalni dla dorosłych będzie można otrzymać pamiątkowy stempel Narodowego Czytania na przyniesionym ze sobą własnym egzemplarzu „Moralności pani Dulskiej”. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News