FOTOGRODZISKNews

Narodowe Czytanie na kilka sposobów. Kolejna edycja akcji pod patronatem pary prezydenckiej za nami4 min na czytanie

FOTO - Narodowe Czytanie na kilka sposobów. Kolejna edycja akcji pod patronatem pary prezydenckiej za nami - myregion

Wczoraj (4.09.) w całym kraju odbyło się Narodowe Czytanie dramatu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W Grodzisku czytano na ulicy Szerokiej i w Bibliotece, a w Rakoniewicach zainscenizowano scenę przed pałacem w parku.

Tragifarsę kołtuńską odczytano na wiele sposobów – w grodziskiej bibliotece z podziałem na role, a na ul. Szerokiej każdy czytał po kolei fragmenty dramatu. W Rakoniewicach przygotowano wręcz performance z elementami scenografii i bogatymi strojami z epoki.

W Grodzisku czytali przedstawiciele samorządów, nauczyciele szkół średnich, przedsiębiorcy i uczniowie. W Rakoniewicach obok wyżej wymienionych w czytaniu wziął udział sam burmistrz Gerard Tomiak odgrywający przekonująco rolę Zbyszka Dulskiego.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w Rakoniewicach Narodowe Czytanie było swoistą inscenizacją, bo bohaterowie dramatu zostali w efektowny sposób ożywieni przez występujących. Postaci ubrane w przepiękne suknie, sugestywna intonacja, ruch sceniczny I charyzma występujących sprawiła, że zgromadzona w parku publiczność była zachwycona aktorskim występem uczestników narodowego czytania. Co rusz widownia wybuchała śmiechem i z zaciekawieniem śledziła perypetie Zbyszka Dulskiego odegranego w brawurowy sposób przez burmistrza Tomiaka.

Idea Narodowego Czytania zapoczątkowanego przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę w 2012 roku jest kontynuowana i z powodzeniem realizowana. Najczęściej przez biblioteki, szkoły i instytucje. W Grodzisku i rakoniewickim parku ludzie czasem ze zdziwieniem zatrzymywali się, by posłuchać czytających osób. Dopytywali i zatrzymywali się na dłużej. W ten sposób idea propagowania czytelnictwa polskiej literatury choć trochę materializowała się.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w FOTO