NewsREGION

Narodowe Czytanie 2020. Nasze biblioteki zachęcają do udziału w ogólnopolskiej akcji1 min na czytanie

News - Narodowe Czytanie 2020. Nasze biblioteki zachęcają do udziału w ogólnopolskiej akcji - myregion

Już w sobotę odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania – akcji organizowanej pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku wybraną lekturą jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. 

To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

– Nasza biblioteka tradycyjnie od kilku lat włącza się w tę akcję. Tym razem w dwojaki sposób: w świecie wirtualnym i rzeczywistym – wyjaśnia Izabela Putz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. – 5 września zapraszamy na naszą stronę internetową i nasz profil na facebooku, gdzie czytane będą fragmenty “Balladyny” online, a niespełna tydzień później, bo 11 września zapraszamy na spotkanie na żywo przy naszej bibliotece, oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i przestrzeganiu obowiązujących zasad – zachęca bibliotekarka. Narodowe Czytanie organizuje również m.in. biblioteka w Wolsztynie. Również odbędzie się ono online.

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News