GRODZISKNews

Namawiają, by podlewać ogrody wodą z basenów. Wylewanie jej do kanalizacji to marnotrawstwo1 min na czytanie

GRODZISK - Namawiają, by podlewać ogrody wodą z basenów. Wylewanie jej do kanalizacji to marnotrawstwo - myregion

Woda z przydomowych basenów nie powinna trafiać do ścieków. Nadaje się do podlewania ogrodów i miejskich terenów zielonych – przypominają grodziscy urzędnicy. – Przy doskwierającej suszy, może być to bardzo cenne rozwiązanie zarówno dla zieleni jak i naszych kieszeni. Dlatego też, zwracamy się z apelem, by nie wypuszczać wody do kanalizacji, ale wykorzystać ją w sposób przyjazny dla środowiska. Wody potrzebuje roślinność na terenie państwa posesji, ale też miejska, rosnąca w jej bezpośrednim sąsiedztwie – podkreślają.

Urzędnicy przypominają także, że Grodziskie Przedsiębiorstwo Komunalne przygotowało na terenie zakładu punkt poboru wody po oczyszczeniu ścieków. – Woda nadaje się do podlewania terenów zielonych i upraw. Można jej też używać do spłukiwania sanitariatów, ale nie należy jej spożywać nawet po przegotowaniu – zaznacza Andrzej Cichos, prezes PGK w Grodzisku Wielkopolskim. Chętni mogą się zgłaszać po nią bez żadnych ograniczeń. – Codziennie z oczyszczalni wychodzi nam 4,5 tys. m 3 wody, która ma bardzo dobre parametry jakości. Jest znacznie czystsza niż woda w jeziorach i rzekach – wyjaśnia.

Woda z oczyszczalni nie nadaje się do spożycia, bo ma podwyższoną zawartość azotu i fosforu, co jest za to zaletą przy podlewaniu roślin. Fosfor bezpośrednio wpływa na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, kwitnienie, owocowanie oraz tworzenie nasion. Azot przedłuża okres wegetacji roślin i reguluje zużycie innych makroelementów, takich jak np. potas czy fosfor.

– Woda z oczyszczalni jest darmowa. Można przyjeżdżać beczkowozami i tankować do pełna – zachęca Andrzej Cichos. Wjazd bramą przy PSZOK-u w czasie jego funkcjonowania w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 15 do 19, a w soboty w godz. od 10 – 18.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK