NewsNOWY TOMYŚL

Najwięcej punktów i najwięcej spisanych. Lwówek wciąż na czele spisowego maratonu2 min na czytanie

News - Najwięcej punktów i najwięcej spisanych. Lwówek wciąż na czele spisowego maratonu - myregion

W minioną sobotę (25.09.) w większości gmin Wielkopolski urzędnicy dyżurowali, by umożliwić spisanie się najbardziej opornym mieszkańcom. We większości, które się na to zdecydowały, punkty spisowe otwarte zostały w urzędach gmin, ale wyjątkiem była gmina Lwówek, w której działały one w 12 lokalizacjach.

– Zarówno przed nocą spisową, jak i po niej, mamy najwyższy w powiecie nowotomyskim odsetek spisanych mieszkańców i mieszkań – podkreśla Dominik Bagrowski z Urzędu Miasta i Gminy w Lwówku. Mieszkańcy, którzy nie dopełnili wcześniej tego obowiązku mogli się w sobotę spisać w urzędzie miejskim oraz w miejscowościach Zębowo, Linie, Konin, Lipka Wielka, Zgierzynka, Chmielinko, Posadowo, Pakosław, Brody, Grońsko i Bródki. Z założenia punkty czynne były od godz. 8 do 24, ale jak przyznaje Bagrowski, tam, gdzie zainteresowanie było niewielkie, rachmistrze nie czekali do północy.

– Największa frekwencja była w Lwówku i w Brodach, gdzie spisało się po 35 do 40 osób, które dokonywały spisu oczywiście także w imieniu członków swoich rodzin. W pozostałych miejscowościach z okazji tej skorzystało od 1 do 5 osób w każdym punkcie – dodaje urzędnik i wyjaśnia, że do dziś (27.09.) spis nie rozpoczął się jeszcze w 127 mieszkaniach, co daje 4,5 proc. wszystkich mieszkań w gminie.

– Zdecydowana większość mieszkańców gminy dokonała samospisu internetowo, a ci którzy zdecydowali się odwiedzić urząd lub skorzystać z pomocy rachmistrzów to głównie osoby starsze. Wszyscy są zaskoczeni, że pytań jest tak mało i wszystko trwa zaledwie kilka minut – mówi Dominik Bagrowski. Wszyscy byli zaskoczeni, ale niektórzy wręcz podkreślali, że spodziewali się mnóstwa szczegółowych pytań, bo tak wynikało z informacji, jakie GUS przedstawiał w swojej kampanii informacyjnej. Wiele osób zaznaczało także, że to właśnie był jeden z powodów odwlekania momentu spisania się.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News