NewsREGION

Najmniej Kuślin, najwięcej Rakoniewice. Czyli ile samorządy straciły na pandemii1 min na czytanie

News - Najmniej Kuślin, najwięcej Rakoniewice. Czyli ile samorządy straciły na pandemii - myregion

Z najnowszego rankingu pisma samorządowego „Wspólnota” wynika, że nasze gminy i miasta nie ucierpiały za bardzo w wyniku pandemii. Niektóre zanotowały nawet wzrosty dochodów własnych. 

Wśród gmin wiejskich najlepszy wynik spośród tych w powiecie nowotomyskim, grodziskim i wolsztyńskim zanotowała gmina Kuślin (pow. nowotomyski). Uplasowała się na 1464 pozycji wśród gmin wiejskich w rankingu procentowej zmiany dochodów własnych w 2020 roku względem 2019 roku. Kuślin odnotował wzrost dochodów wynoszący 19,24 proc. Na drugim miejscu jest Miedzichowo (4,9 proc. na plusie), a na trzecim Kamieniec (1,37 proc. na plusie). Spadki odnotowały natomiast gminy Siedlec (6,56 proc.) i Przemęt (3,97 proc.). 

Spośród naszych miast powiatowych najlepszy wynik ma Wolsztyn (0,92 proc. spadku), najgorszy Grodzisk (3,46 proc.). Po środku jest Nowy Tomyśl (2,21 proc. spadku). W przypadku mniejszych miast, ujętych w odrębnym rankingu, najlepiej wypada Opalenica (1,4 proc. na plusie) i Lwówek (0,06 proc. na plusie). Kolejne miasteczka są już na minusie. To m.in. Zbąszyń (2,53 proc. spadku), Wielichowo (3,97 proc.) i Rakoniewice (7,65 proc.). Z powiatów najlepiej wypada powiat nowotomyski (3,39 proc. spadku). W ocenie starosty Andrzeja Wilkońskiego jest to jednak spadek niezauważalny. – Dlatego można stwierdzić, że przez pandemię przeszliśmy suchą nogą – podsumowuje starosta. Większe spadki zanotowały powiaty wolsztyński (5,10 proc.) i grodziski (5,18 proc.). 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News