NewsREGION

Nadleśnictwo sprzątnęło mauzery z chemikaliami, które zalegały w lesie od miesięcy. Koszty? Ogromne1 min na czytanie

News - Nadleśnictwo sprzątnęło mauzery z chemikaliami, które zalegały w lesie od miesięcy. Koszty? Ogromne - myregion

Wolsztyńskie nadleśnictwo poinformowało w środę (30.09.) o usunięciu z lasu „niechcianych prezentów”. Przypomnijmy, że siedem mauzerów substancji chemicznych zostało znalezionych na terenie gminy Siedlec na początku lutego. Tego samego dnia identycznych odkryć dokonano w Bolewicku i Węgielni. Wezwana do Borui specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Leszna dokonała wstępnych analiz substancji w zbiornikach i okazało się, że nie są one ani wybuchowe, ani radioaktywne, więc przepompowano jedynie zawartość z tych uszkodzonych i przeciekających do nowych. 

W przypadku Borui właścicielem terenu jest Nadleśnictwo Wolsztyn. W pierwszej połowie sierpnia Jacek Szymków z Nadleśnictwa informował nas, że odbyła się wizja lokalna. – Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w beczkach mogą się znajdować resztki farb, lakierów i rozpuszczalników, które mogą zostać zutylizowane wyłącznie w specjalistycznych instalacjach. – Nadleśnictwa nie mają specjalnych rezerw finansowych na tego rodzaju operacje, ale będziemy musieli się z tym problemem zmierzyć – wyjaśniał Jacek Szymków.

I stało się. Chemikalia z lasu usunięto, ale koszty operacji są ogromne. Jak poinformowało w środę nadleśnictwo, wyniosły 45 tys. zł. Dodajmy, że w sprawie chemikaliów toczy się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Przesłuchani zostali świadkowie, wśród których byli m. in. biegli z dziedziny ochrony środowiska, ale żadnych podejrzanych dotąd nie udało się wytypować – mówił niedawno prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Zaznaczył, że śledztwo przedłużono do 6 listopada i przyznał, że w podobnych sprawach rzadko udaje się ustalić właścicieli odpadów. 

ŁR, EI

FOTO: Nadleśnictwo Wolsztyn 

Podziel się informacją ...
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News