NewsREGION

Nadleśnictwo chce, żeby za utrzymanie leśnych dróg płaciły samorządy2 min na czytanie

News - Nadleśnictwo chce, żeby za utrzymanie leśnych dróg płaciły samorządy - myregion

Nadleśnictwo Wolsztyn chce uporządkować sytuację leśnych duktów na swoim terenie. Wyszło z propozycją do trzech gmin, żeby przejęły na siebie obowiązek ich utrzymania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samochodami, jednośladami czy konno wolno się poruszać tylko po drogach publicznych. Pozostałe szlaki nie są dostępne dla wszystkich. Leśnictwa nie mają obowiązku stawiania szlabanów czy znaków zakazu. Wiadomo, że przynajmniej część takich dróg w praktyce jest użytkowana. – Dlatego chcemy je oznakować i oficjalnie udostępnić dla kierowców – mówi Jacek Szymków z Nadleśnictwa Wolsztyn.

Pojawił się jednak problem z utrzymaniem dróg. Trzeba zadbać o ich równanie, łatanie dziur czy odśnieżanie zimą. Z wnioskiem o przejęcie tych obowiązków nadleśnictwo zwróciło się do gminy Siedlec, Wolsztyn i Zbąszyń. Temat pojawił się na komisji rady gminy w Siedlcu. – Spodziewaliśmy się, że nadleśnictwo chce nam te drogi przekazać, a okazało się, że nie. Chcą tylko przekazać nam obowiązki związane z ich utrzymaniem. Mieliśmy wątpliwości, ponieważ nie możemy wydawać gminnych pieniędzy na nie naszą własność. To niezgodne z dyscypliną finansową – mówi zastępca wójta Agnieszka Kasperczak. Sprawa ma być omawiana jeszcze raz na komisji wspólnej.

W przypadku gminy Siedlec chodzi o pięć dróg, m.in. dwie prowadzące do osady w lesie Podborowo, wyjazd z Grójca Małego do drogi wojewódzkiej oraz drogę łączącą Grójec Mały z Grójcem Wielkim. – Przy dwóch z nich mieszkają ludzie. Dlatego zapytałam czy jeśli nie zgodzimy się na propozycję leśnictwa zamkną szlak. W odpowiedzi usłyszałam, że nie rozważają takiej możliwości – mówi Kasperczak. Potwierdza to Szymków. – Z odpowiedzi wynika, że w innych gminach jest taka praktyka. Jeśli samorządy będą chciały, to mogą przejąć od nas drogi. Zgodnie z obecnym stanem prawnym nie możemy ich przekazać za symboliczną złotówkę – mówi Szymków.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News