NewsREGION

Nadleśnictwa wyznaczyły miejsca, gdzie będzie można spać na dziko2 min na czytanie

News - Nadleśnictwa wyznaczyły miejsca, gdzie będzie można spać na dziko - myregion

Leśniczy z 429 nadleśnictw w całym kraju zaproponowali już miejsca, gdzie będzie można zostać w lesie na noc bez obaw o naruszanie przepisów. Teraz ich propozycję muszą jeszcze zaakceptować Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Program ruszy od 1 maja.

Teren, gdzie można zanocować na dziko w jednym nadleśnictwie ma wynosić ok. 1500 ha. W Nadleśnictwie Wolsztyn wyznaczono trzy miejsca – w okolicy Perzyn (gm. Zbąszyń), Kopanicy (gm. Siedlec) i Nowych Tłok (gm. Wolsztyn). W Nadleśnictwie Bolewice, które obejmuje część powiatu nowotomyskiego, będzie można zostać na noc na terenie leśnictw Silna (pow. międzyrzeczki) i Królewiec (pow. gnieźniański). Z kolei Nadleśnictwo Grodzisk zaprasza miłośników obcowania z lasem do leśnictwa Głodno (gm. Rakoniewice).

W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. – Będziemy prosić turystów, żeby w takich sytuacjach poinformowali nas o planowanym nocowaniu w lesie, choć nie ma takiego obowiązku. To dla ich bezpieczeństwa – mówi Jolanta Gaczyńska z Nadleśnictwa w Bolewicach.

W miejscach wyznaczonych przez Nadleśnictwo Grodzisk i Bolewice nie będzie możliwości rozpalania ognia. Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn leśnicy planują umożliwić to w dwóch z trzech wybranych miejsc. – Można ze sobą zabrać kuchenkę gazową. Jednak zwłaszcza latem trzeba zwrócić uwagę na stopień zagrożenia pożarowego. Jeśli susza będzie tak duża, że osiągniemy trzeci stopień, zostanie wprowadzony zakaz – mówi Gaczyńska. Zwraca uwagę, że przed wybraniem się do lasu na noc warto sprawdzić dla swojego bezpieczeństwa, czy w okolicy koło łowieckie nie planuje polowania.

W Nadleśnictwie Bolewice obowiązuje też zakaz wjazdu samochodem i innymi pojazdami do lasu. Trzeba będzie zostawić auto na parkingu leśnym i dojść do miejsca, w którym chcemy zostać na noc. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News