NewsWOLSZTYN

Na początek Bach, później Vivaldi. Za dwa tygodnie kolejna edycja znanego festiwalu2 min na czytanie

News - Na początek Bach, później Vivaldi. Za dwa tygodnie kolejna edycja znanego festiwalu - myregion

XXV edycja festiwalu rozpocznie się w pierwszą niedziele sierpnia. Spotkania z muzyką w kościele pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa i w kościele farnym zaplanowano na wszystkie niedziele sierpnia.

– Tradycja organizacji letnich festiwali muzyki organowej i kameralnej jest w Polsce bardzo bogata. Wiąże się ona z ideą ochrony i popularyzacji instrumentów historycznych – organów, których walory artystyczno – brzmieniowe pozwalają na prezentowanie szerokiej literatury muzycznej. Muzyka organowa jest ważną częścią dziedzictwa kulturalnego chrześcijańskiej Europy a same instrumenty nieodłącznym elementem piękna architektury sakralnej – mówi prof. Sławomir Kamiński, dyrektor artystyczny festiwalu. 

Koncert inauguracyjny zaplanowano na niedzielę (2.08.). W programie jeden z najpopularniejszych utworów Jana Sebastiana Bacha Toccata i Fuga d-moll. Utwór był przedmiotem gorącej dyskusji, ponieważ część badaczy podaje w wątpliwość jego autorstwo. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że utwór napisał ktoś inny. Bardzo różni się on od reszty organowych utworów Bacha, co można przypisać temu, że prawdopodobnie jest to kompozycja młodzieńcza. Kiedy Bach był młody, w niemieckiej muzyce organowej najciekawsze rzeczy działy się w hanzeatyckich miastach na północy. To tam były największe i najpiękniejsze instrumenty, na które pisano wirtuozowską muzykę. Nic więc dziwnego, że ten styl tak fascynował młodego wirtuoza. Toccata i fuga d-moll utrzymana jest w takim właśnie północnoniemieckim stylu – ma echa i wirtuozowski pedał, a niespotykany w muzyce organowej słynny początek, w którym obie ręce grają te same figuracje w oktawach, był zapewne próbą dodania ciężaru organom w Arnstadt, które Bach miał do dyspozycji – znacznie mniejszym od wspaniałych północnoniemieckich instrumentów. 

W Wolsztynie będzie też można usłyszeć prawdopodobnie najpopularniejszy utwór wszech czasów, czyli „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego. Pochwała życia wiejskiego, radość, żniwa, polowania, burze i letnie nawałnice – za każdym razem zachwyca bogactwem detali i niegasnącą świeżością. Sam Vivaldi był jednym z najbardziej płodnych kompozytorów XVIII wieku. Jego włoska twórczość obejmuje ponad 500 koncertów, 86 sonat solowych i triowych, 46 oper i znaczną ilość innych kompozycji wokalnych. 

Podczas koncertu inaugurującego na organach zagra w Wolsztynie Sławomir Kamiński. Solo na skrzypcach usłyszymy Bartosza Bryła. W świątyni pojawią się też członkowie zespołu „Poznańscy soliści”: pierwsze skrzypce Marcin Suszycki, drugie skrzypce Ewa Suszycka, altówka Michał Bryła, wiolonczela Józef Czarnecki, kontrabas Szymon Guzowski, klawesyn Maria Banaszkiewicz-Bryła. Wstęp na koncerty jest wolny. 

JP

Foto: festiwal.farawolsztyn.pl

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News