REGION

Można wchodzić do lasów, ale nie wszędzie. „Pamiętajmy, że mamy afrykański pomór świń”2 min na czytanie

REGION - Można wchodzić do lasów, ale nie wszędzie. „Pamiętajmy, że mamy afrykański pomór świń” - myregion

Złagodzenie restrykcji to możliwość spacerów i wyjazdów do lasu. Ale nie wszędzie jest to możliwe, bo w dalszym ciągu obowiązują zakazy związane z epidemią afrykańskiego pomoru świń. Zwłaszcza w powiecie wolsztyńskim, gdzie postawiono płot, który ciągnie się od Ziemina, przez Siekowo do Przemętu, następnie do Olejnicy, Wielenia, po Kaszczor. W tamtych rejonach do lasów wchodzić nie wolno, a informują o tym specjalne tabliczki umieszczone na drzewach. 

Powiatowa lekarz weterynarii w Wolsztynie Dominika Kmet podkreśla, że zagrożenie epidemiczne udało się ograniczyć, a miał na to wpływ spadek populacji dzików. – Od stycznia do kwietnia odstrzelono, padło lub zginęło w wypadkach komunikacyjnych około tysiąca sztuk – wyjaśnia Dominika Kmet. Zaznacza, że w dalszym ciągu podejmowane są działania związane z propagowaniem zasad bioasekuracji, bo wirus może w każdej chwili zagrozić stadom trzody chlewnej. W podobnym tonie wypowiada się Michał Sokół, powiatowy lekarz weterynarii w Grodzisku Wielkopolskim. Mimo że w tym powiecie nie ma i nie było zakażeń trzody chlewnej, rolnicy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji. – Na przykład bezwzględnie zakładać inną odzież i obuwie do pracy w chlewni – mówi Michał Sokół. 

Ognisk ASF nie było też na terenie powiatu nowotomyskiego. Lekarz weterynarii Janusz Kalemba wyjaśnia, że odstrzelone dziki są badane na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. – Jak na razie wszystkie próbki mają wynik negatywny i niech tak pozostanie – podkreśla Kalemba. 

Lekarze weterynarii zgodnie przyznają, że wirus łatwiej przedostaje się do chlewni w ciepłych miesiącach i apelują o zachowanie bezwzględnej ostrożności. Upominają również, aby przestrzegać nadal obowiązujących zakazów do lasów na terenach, gdzie wystąpiły ogniska ASF. W innym razie może dochodzić do roznoszenia wirusa, a to może być dotkliwe dla naszych rolników. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w REGION