NewsWOLSZTYN

Można składać wnioski o usunięcie azbestu. 70 procent kosztów pokrywa fundusz ochrony środowiska1 min na czytanie

News - Można składać wnioski o usunięcie azbestu. 70 procent kosztów pokrywa fundusz ochrony środowiska - myregion

Do 20 lipca ZM Obra będzie przyjmować nowe wnioski o dofinansowanie utylizacji lub demontażu i utylizacji elementów azbestowych jeszcze w roku 2020. Wnioski można wypełnić na miejscu, w biurze ZM Obra, od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 14.

Koszt demontażu pokrycia dachowego z eternitu to 10 zł 80 gr za metr kwadratowy, a transportu i utylizacji 387 zł 72 gr brutto za tonę. Osoby zainteresowane pokrywają 30 procent kosztów, pozostałe 70 procent jest dofinansowywane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak poinformował przewodniczący Związku Międzygminnego Obra, część właścicieli nieruchomości, którzy byli wcześniej zainteresowani skorzystaniem z możliwości pozbycia się niebezpiecznych odpadów z terenów swoich posesji zrezygnowała. – Przyczyna jest bardzo prozaiczna. Osoby te nie otrzymały kredytów na nowe pokrycia dachowe – mówi przewodniczący ZM Obra, Krzysztof Piasek. – Dachy z eternitu stanowią w zasadzie 100 procent całego azbestu na terenie obsługiwanym przez Związek. Musi on być unieszkodliwiony do końca 2032 roku – dodaje.

Na terenie trzech gmin powiatu wolsztyńskiego do końca 2019 usunięto i unieszkodliwiono 3 tys. 500 ton. Pozostało jeszcze 15 tys. 730 ton azbestu. – Rury azbestowe zostały już całkowicie usunięte, a w jednym przypadku, w Domu Wczasów Dziecięcych we Wroniawach, mamy do czynienia z łupkami azbestowymi – wyjaśnia Krzysztof Piasek. Właścicielem obiektu jest powiat.

EI

Fot. WFOŚiGW

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News