NewsNOWY TOMYŚL

Młodzi chcą mieć głos. W gminie Kuślin powstaje młodzieżowa rada gminy2 min na czytanie

News - Młodzi chcą mieć głos. W gminie Kuślin powstaje młodzieżowa rada gminy - myregion

Na poniedziałek (21.06.) zaplanowano pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Kuślin – gremium, które powstaje z inicjatywy pięciu młodych mieszkanek gminy. Jak mówi Damian Nowak, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Wąsowie i opiekun powstającej rady, ma ona doradzać tej właściwej, a chętnych, by w niej zasiadać, nie brakuje. Bo już dziś wiadomo, że „wolnych mandatów” nie będzie. Z piętnastu miejsc w radzie piętnaście jest już obsadzonych. 

Damian Nowak wyjaśnia, że pomysł stworzenia rady zrodził się na bazie wymiany młodzieży z Wąsowa i Nowego Tomyśla z młodzieżą w Niemczech. Inicjatorkami utworzenia gremium były uczennice, którym zależy na tym, by w gminie Kuślin realizować warte uwagi inicjatywy czy zadania na rzecz aktywizacji mieszkańców. I choć formalnie rada może jedynie doradzać tej właściwej, to już ma wsparcie w jej przewodniczącym – Pawle Kubiaku, ale i w wójcie – Mieczysławie Skrzypczaku. – Panowie pozytywnie odnieśli się do pomysłu – mówi Damian Nowak. Wyjaśnia również, że wybory, które mają się odbyć w poniedziałek, będą właściwie formalnością. Bo jeżeli na piętnaście miejsc jest piętnastu chętnych, to zgodnie ze statutem rady, który już powstał, te osoby zostaną radnymi. Kiedy? 

Rada ma oficjalnie rozpocząć działalność po wakacjach. Planowane jest ślubowanie młodych radnych, którzy pochodzą z Wąsowa i Michorzewa. To nie tylko aktualni uczniowie szkół, ale i absolwenci. A przede wszystkim mieszkańcy gminy Kuślin, na rzecz której chcą działać. Przypomnijmy, że w powiecie nowotomyskim, ale i w okolicach nie ma obecnie żadnej młodzieżowej rady. Swego czasu funkcjonowała ona w gminie Nowy Tomyśl, ale i przy starostwie. Jednak z różnych względów owe projekty nie przetrwały próby czasu. – My jesteśmy optymistami. Wierzymy, że rada będzie sprawnie działać i zrealizuje wiele ciekawych inicjatyw. Bo jeżeli młodzież chce działać, to trzeba jej to umożliwić – podsumowuje Damian Nowak.

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News