NewsREGION

Ministerstwo Aktywów Państwowych dla myRegion.pl: Podwyżki można rozłożyć w czasie2 min na czytanie

News - Ministerstwo Aktywów Państwowych dla myRegion.pl: Podwyżki można rozłożyć w czasie - myregion

Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Jacka Sasina odnosi się na naszą prośbę do protestu 40 gmin, które nie zgadzają się na ogromne podwyżki cen gazu. W przesłanej odpowiedzi podkreśla na wstępie, że spółka G.EN GAZ jest podmiotem prywatnym, nie zależnym od ministerstwa. – Dlatego trudno nam komentować jego decyzje – czytamy w odpowiedzi.

Ministerstwo wyjaśnia, że kwestia podwyżek to sprawa pomiędzy daną spółką a Urzędem Regulacji Energetyki. – G.EN GAZ uzyskał od prezesa URE zatwierdzenie swojej taryfy dla klientów indywidualnych od 1 października w wysokości około 170 procent – informuje resort. Podkreśla przy tym, że w przypadku spółki PGNiG wzrost taryfy nie był tak wysoki. Wyniósł bowiem 7,4 procent.

W odpowiedzi czytamy, że obecna sytuacja na polskim rynku gazu jest ściśle związana z bieżącą sytuacją na rynkach europejskich. – Z kolei na obecne ceny na rynku gazu w poszczególnych regionach kraju ma wpływ fakt, kto jest operatorem i dostawcą usług na danym terenie – wskazuje resort. 

Z uwagi na fakt, że wzrost cen gazu w Polsce dotyka mniej lub bardziej wszystkich odbiorców indywidualnych, odpowiedzią na bieżącą sytuację jest projekt nowelizacji Prawa energetycznego  grupy posłów, który wpłynął do Sejmu, zakładający możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Zaproponowana nowelizacja zakłada możliwość przeniesienia wzrostu cen zakupu gazu przez sprzedawcę w trakcie obowiązywania taryfy na kolejne okresy taryfowe. Dodatkowo projekt dopuszcza możliwość korygowania taryf i wniosków taryfowych, złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy. W tym celu wszyscy zainteresowani sprzedawcy mają w ciągu 14 dni od wejścia w życie złożyć stosowne wnioski o korekty – co jeżeli ustawa wejdzie w życie będzie miało zastosowanie także do podwyżek wprowadzonych przez G.EN Gaz czy ANCO.

Ministerstwo Aktywów Państwowych o nowelizacji Prawa energetycznego

Jak wskazuje dalej resort, rząd podejmuje też działania na arenie europejskiej, by odpowiednie organy UE podjęły czynności zapobiegające manipulacjom na rynku gazu.

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News