NewsWOLSZTYN

Miłośnicy czytania znów w murach biblioteki. Dyskusyjny Klub Książki wraca do tradycyjnych spotkań2 min na czytanie

News - Miłośnicy czytania znów w murach biblioteki. Dyskusyjny Klub Książki wraca do tradycyjnych spotkań - myregion

Po kilku miesiącach przerwy, klubowicze ponownie usiedli obok siebie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn, by porozmawiać o książkach. Tym razem omawiano dwie lektury – powieść Kiran Millwood Hargrave „Kobiety z Vardø” oraz powieść Ann Napolitano „Drogi Edwardzie”.

Fabuła pierwszej z nich rozgrywa się w w małym miasteczku w XVII wiecznej Norwegii. Podczas sztormu morze zabiera czterdziestu rybaków – wszystkich mężczyzn z osady. Pozostałe we wiosce kobiety muszą liczyć teraz tylko na siebie, więc przejmują obowiązki swoich mężów i synów, a już niebawem pojawia się kolejne zagrożenie. Do Vardø przybywa komisarz Absalom Cornet, tropiciel zła i bezbożności. Jego pojawienie się to dla kobiet dodatkowa próba charakteru, bo rozpoczyna się polowanie na czarownice.

– Członkowie klubu ocenili książkę jako dobrą i zaskakująco współczesną, pomimo że akcja dzieje się w innej kulturze i innym czasie. Problemy dotyczące relacji międzyludzkich, zachowań w czasie ekstremalnych sytuacji i testu psychiki w kryzysie są aktualne także dziś. Książka zadaje wiele ważnych pytań o rolę kobiety, o jej siłę, o prawo do samostanowienia i o cenę niezależności – mówi Maria Malewicz z wolsztyńskiej biblioteki.

Głównym bohaterem drugiej książki jest Edward – chłopiec, który jedyny przeżywa katastrofę lotniczą. Autorka poprowadziła akcję dwutorowo. Ukazuje mozaikę amerykańskiego społeczeństwa i relacji rodzinnych Edwarda od odprawy na lotnisku do momentu katastrofy oraz dorastanie Edwarda po osobistej tragedii – jego mierzenie się z żałobą, zainteresowaniem mediów oraz radzenie sobie w codziennym życiu.

– Powieść bardzo wnikliwie pokazuje ludzką psychikę i motywy działań. Edward próbuje żyć pomimo bólu i poczucia braku sensu swojej egzystencji. W książce ukazana jest długa droga leczenia, zdrowienia i dojrzewania chłopca. Pomimo trudnej tematyki, książka niesie dużo nadziei. Jest w niej ziarno optymizmu, lekcja, że zawsze mamy coś do zrobienia i że nawet gdy jesteśmy w trudnej sytuacji, to przyszłość może nieść wiele dobra – podsumowuje Malewicz.

Opr. JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News