NewsREGION

Miliony pod ziemię. Na kasę od premiera załapali się ci, co wcześniej nie dostali1 min na czytanie

News - Miliony pod ziemię. Na kasę od premiera załapali się ci, co wcześniej nie dostali - myregion

Do gmin w regionie trafić ma ponad 17 mln zł na rozbudowę wodociągów i kanalizacji. Dodatkowe pieniądze samorządy mają wydać do końca 2024 r.

Największe wsparcie otrzymała gmina Wielichowo. Na wodociągi ponad 300 tys. zł, a na kanalizację ok. 2 mln 45 tys. zł. Kuślin dostał kasę tylko na wodociągi, ale od razu ok. 2 mln 36 tys. zł. Na liście znalazła się też gmina Rakoniewice, jedyna w naszym regionie pominięta w rozdaniu z Polskiego Ładu. Choć pewnie na podłączenie do sieci całej północnej części gminy nie wystarczy, bo projekt – jak mówił sam burmistrz Gerard Tomiak, jest bardzo kosztowny to tym razem jest to jednak powód do radości. Na budowę kanalizacji gmina dostała ponad 2 mln zł.

Kolejni na liście są gminy: Zbąszyń – ok. 1 mln 15 tys. zł na wodociągi i 900 tys. zł na kanalizację, Przemęt – 1 mln 72 tys. zł na wodociągi i 900 tys. zł na kanalizację, Miedzichowo – 300 tys. zł na wodociągi i 900 tys. zł na kanalizację. Kargowa też dostała 300 i 900 tys. zł, a Siedlec i Babimost tylko na wodociągi, odpowiednio 1 mln 68 tys. zł i 300 tys. zł. Z kolei Lwówek i Kuślin otrzymały wsparcie tylko na kanalizację. Każda z gmin może liczyć na 900 tys. zł.

Na ile to wystarczy? Inwestycji w wodociągi i kanalizacje nie widać jak dróg, hal gimnastycznych czy przedszkoli, a są bardzo drogie. Przykładowo za budowę kanalizacji w Belęcinie gmina Siedlec zapłaciła ok. 5 mln 400 tys. zł. Ministerstwo Finansów podało, że wysokość wsparcia obliczono na podstawie algorytmów, a nie jak w przypadku programu Polski Ład oceny wniosków przez specjalnie stworzoną do tego komisję.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News