NewsREGION

Miliony na pomoc dla hodowców świń ze stref ASF. Na razie najwięcej dostali rolnicy z powiatu wolsztyńskiego1 min na czytanie

News - Miliony na pomoc dla hodowców świń ze stref ASF. Na razie najwięcej dostali rolnicy z powiatu wolsztyńskiego - myregion

Z informacji przekazanych przez rolników wynika, że w grudniu rozpoczęły się wypłaty wyrównania kwoty obniżonego dochodu z powodu wystąpienia ASF. Najwięcej wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, bo to ta instytucja wypłaca pieniądze, złożyli rolnicy z powiatu wolsztyńskiego – 363, rolnicy z powiatu grodziskiego złożyli 230 wniosków, a z powiatu nowotomyskiego 175.

Sławomir Biliński, zastępca oddziału regionalnego ARiMR w Poznaniu podkreśla, że zainteresowanie programem jest duże i część wniosków jest jeszcze weryfikowana. Wydano już decyzję w sprawie 171 wniosków rolników z powiatu wolsztyńskiego. Wypłacono łącznie ok. 9 mln 771 tys. zł. Hodowcą z powiatu grodziskiego wypłacono ok. 8 mln 314 tys. zł, w ramach 135 wydanych decyzji. Z kolei rolnikom z powiatu nowotomyskiego wypłacono ok. 1 mln 19 tys. zł, w ramach 132 wydanych decyzji.

Kwoty są duże, ale dużej części rolników to prawdopodobnie nie przekonało. Tylko w powiecie wolsztyńskim, który do tej pory był zagłębiem hodowców świń, ich liczba spadła z 1 tys. 200 do ok. 650. A Powiatowy Lekarz Weterynarii Marcin Sacha prognozuję, że to nie koniec. Rezygnują szczególnie mniejsi hodowcy. Przyczyniła się do tego niska cena za świnie, obecnie zaledwie ok. 4 zł za kilogram. Nie pomogło też nakładanie na rolników kolejnych obowiązków związane z bioasekuracją przeciw ASF, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News