NewsWOLSZTYN

Mikołaje z prezentami odwiedzili seniorów. Były wójt: To cholernie miłe!2 min na czytanie

News - Mikołaje z prezentami odwiedzili seniorów. Były wójt: To cholernie miłe! - myregion

Takiej tradycji sołectwu Stara Tuchorza można tylko pogratulować, pozazdrościć i zacząć naśladować. Od ponad 20 lat z okazji Bożego Narodzenia członkowie rady sołeckiej odwiedzają tam seniorów i osoby w trudnej sytuacji rodzinnej. Niosą dobre słowo i upominki.

– Trudno mi dziś sobie przypomnieć, kto był pomysłodawcą. Może pani Stasia Pikułowa? – mówi sołtys Starej Tuchorzy Maciej Brudło. Jest gospodarzem wsi od 27 lat i od początku uczestniczy w sołeckim kolędowaniu. – Kiedyś więcej było samotnych rodziców i osób, którym się trochę gorzej powodziło. Dziś przeważającą większością są seniorzy, którzy ukończyli 70 lat. To dobra wiadomość – dodaje. W tym roku rada odwiedziła ponad 60 osób, w tym byłego wójta gminy Siedlec i radnego sejmiku wojewódzkiego Adama Cukiera, który z zachwytem i wzruszeniem mówi, że takiej inicjatywy nie można przecenić.

– Ja przecież nie potrzebuję żadnej pomocy, ale i mnie odwiedzili… Bo mam już swoje lata – mówi radny Cukier. – Ale to cholernie miłe, a dla wielu osób, szczególnie samotnych, to naprawdę ważne i budujące, że ktoś o nich myśli i pamięta – dodaje. Mikołaje i Mikołajki ze Starej Tuchorzy odwiedzają mieszkańców niemal od ćwierć wieku. Jak przyznaje sołtys, w ubiegłym roku ze względu na pandemię wizyt u seniorów nie było i była to jedyna przerwa. W tym roku rada składa życzenia w progu. Nie wchodzi do domów, by nie narażać seniorów, ale nie zawsze tak było. – Zawsze staraliśmy się do każdego wejść, pogadać. Zawsze mieliśmy drobny upominek, a dla osób potrzebujących także pomoc z Caritasu, którą przygotowuje nasza rada parafialna – mówi Maciej Brudło. Bez pośpiechu, za to z przesłaniem, że każdy mieszkaniec wsi jest ważny i zawsze może liczyć na szczere zainteresowanie i pomoc. I to mimo tego, że jak podkreśla sołtys – większość seniorów ze Starej Tuchorzy ma bliskich i żyje w tradycyjnych, wielopokoleniowych rodzinach.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News