GRODZISKNews

Mieszkanka niewielkiej wsi nagrodzona za mleczny festiwal. W ramach niego promuje samo zdrowie2 min na czytanie

GRODZISK - Mieszkanka niewielkiej wsi nagrodzona za mleczny festiwal. W ramach niego promuje samo zdrowie - myregion

Weronika Tullin z Koła Gospodyń Wiejskich w Albertowsku laureatką drugiego miejsca w konkursie „Działania proekologiczne i prokulturowe województwa wielkopolskiego”. Jury doceniło jej Albertowski Festiwal Mleka. Tullin zrealizowała jeden z najlepszych projektów spośród 156, które startowały w konkursie. 

Czym jest wspomniany festiwal, który organizuje pani Weronika? W ramach niego promowane jest zdrowe, wiejskie mleko. Festiwal w Albertowsku trwa niemal cały rok, a w ramach niego przyjezdni, w tym dzieci, mogą zobaczyć, jak kiedyś wyglądała praca na gospodarstwie. – I jak wygląda dziś, bo choć jest łatwiej, to wymaga zachodu – uśmiecha się pani Weronika. Ma 30 krów, a dzięki nim pyszne mleko, którym częstuje gości. – Cieszę się, że coraz więcej osób przyjeżdża, bo takie stado krów to już rzadki widok – mówi. Powstał nawet film ukazujący Albertowsko jako krainę mlekiem płynącą. 

Pani Weronika mieszka w Albertowsku od urodzenia. Innego miejsca do życia sobie nie wyobraża. To tu zna każdą łąkę czy leśną dróżkę. Mimo że skończyła studia w Poznaniu, wróciła w rodzinne strony. Opowiada, że to w Albertowsku mieszkała jej prababcia, później babcia, a wreszcie mama. – Kiedyś w każdym gospodarstwie była krowa i to nie jedna. Czasem nawet piętnaście. I wszystkie ręcznie dojono. Dziś to się zmieniło. Pracę ułatwiają maszyny. Ale to i tak odpowiedzialne zajęcie, które nie pozwala na dłuższe wakacje – mówi pani Weronika. Podkreśla jednak, że widoku krów pasących się spokojnie na łące nic nie zastąpi. – Uwielbiam patrzeć, jak odpoczywają i przeżuwają w swoim tempie – śmieje się Weronika, która podkreśla, że te zwierzęta, choć z pozoru spokojne, mają swoje zwyczaje. 

Warto podkreślić, że pierwsze miejsce we wspomnianym konkursie zdobyła gmina Grodzisk Wielkopolski. Samorząd nagrodzono za realizację projektu „Grodziski Alert Smogowy”. 

AS, ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK