NewsREGION

Mieszkania z niskim czynszem w naszych powiatach? Państwo proponuje współpracę2 min na czytanie

News - Mieszkania z niskim czynszem w naszych powiatach? Państwo proponuje współpracę - myregion

W poniedziałek (15.03) w nowotomyskim ośrodku kultury odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych samorządów z posłem Grzegorzem Piechowiakiem – sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Jarosławem Puckiem – wiceprezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Spotkanie dotyczyło przedstawienia idei utworzenia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) w gminach na terenie powiatów nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego.

Współpraca KZN z gminami obejmuje przekształcenie istniejącego na terenie gminy Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) lub powołanie SIM jako spółki prawa handlowego, której udziałowcami są KZN, gmina lub związki gmin.

SIM to spółki, które w porozumieniu z samorządem wybudują mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu, które będą mogły stać się własnością wynajmującego. Mieszkania będą przeznaczone dla osób, które mają środki na opłacanie czynszu, ale nie stać ich na kredyt hipoteczny, a ich dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny. Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko lub osoby starsze od 60 roku życia.

KZN lub gmina wnosi do spółki grunty, za co otrzymuje udziały. Gmina w nowoutworzonym SIM może otrzymać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa jednorazowe wsparcie do 3 mln złotych, RFRM zapewnia również bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 10 proc. kosztów inwestycji. Gmina może także otrzymać bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat ( BGK) na budowę mieszkań do 35 proc. kosztów inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego zapewnia gminie preferencyjny kredyt na 80 proc. kosztów realizacji inwestycji.

Krajowy Zasób Nieruchomości podjął już współpracę z 200 gminami na terenie całego kraju, z którymi są podpisywane umowy. Krajowy Zasób Nieruchomości reprezentuje w SIM Skarb Państwa, wspiera prawidłową realizację przedsięwzięcia i ułatwia pozyskiwanie dofinansowania na jego realizację. Na poniedziałkowym spotkaniu Jarosław Pucek, wiceprezes KZN, przedstawił samorządowcom z trzech powiatów ofertę nawiązania współpracy i powstania spółek SIM na terenach gmin w naszym regionie.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News