NewsWOLSZTYN

Mieszkańcy skarżą się na dym z komina. Prezes spółdzielni przeprasza2 min na czytanie

News - Mieszkańcy skarżą się na dym z komina. Prezes spółdzielni przeprasza - myregion

Mieszkańcy bloków w okolicy ul. Przemysłowej w Wolsztynie, gdzie siedzibę ma 15 firm, skarżą się na dym z komina pobliskiej kotłowni. – Dzwoniliśmy do straży miejskiej, ale poinformowali nas, że mogą kontrolować tylko prywatne domy, a nie firmy – mówi jedna z mieszkanek. Podkreśla, że przez dym nie można wyjść z domu, ani otworzyć okna.

Komin należy do Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Wolsztynie. Jak ustaliliśmy, dwa lata temu inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przyjechali przyjrzeć się sprawie. – Ustalili, że instalacja ma moc poniżej 0,5 megawata, czyli właściciel nie ma obowiązku posiadania decyzji dotyczącej warunków, jakie musi spełnić. A gdy takiej decyzji nie ma, to inspektorzy nie mają co kontrolować – wyjaśnia Leszek Kurek z WIOŚ w Poznaniu.

Kontrola sprzed dwóch lat zakończyła się poinformowaniem o niedogodnościach burmistrza Wolsztyna. Ten z kolei mógł wystąpić do starosty powiatu wolsztyńskiego, który jeśli uzna na konieczne może wydać decyzję administracyjną. – Gdyby taka decyzja się pojawiła moglibyśmy sprawdzić czy jest prawidłowo realizowana. Prawdopodobnie jej nie było, bo od 2019 roku nie mamy żadnej informacji w tej sprawie – mówi Kurek. Podkreśla, że mieszkańcy mogą wystąpić przeciw przedsiębiorstwu z pozwem z kodeksu cywilnego. – Z doświadczenia jednak wiem, że takie sytuacje są bardzo rzadkie – mówi Leszek Kurek

Tymczasem prezes GS Samopomoc Chłopska w Wolsztynie Karol Szcześniak zaznacza, że nikt nie pali w piecu śmieciami, a węglem i drewnem. – Piec nie jest bardzo stary. Staramy się ograniczyć uciążliwości dla sąsiadów, ale i tak czasami pojawia się dym. Nie da się tego całkowicie uniknąć. Mogę jedynie przeprosić mieszkańców – mówi Szcześniak. Przyznaje, że przy obecnych cenach gazu Bogu dziękuje, że nie zdecydował się przejść na ogrzewanie gazowe. – Firm, które wynajmują tam lokale, nie byłoby obecnie stać na zapłacenie rachunków – argumentuje.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News