NewsREGION

Mieszkańcy regionu ruszyli po Rodzinny Kapitał Opiekuńczy1 min na czytanie

News - Mieszkańcy regionu ruszyli po Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - myregion

Nowy program rządu dla rodzin wszedł w życie 1 stycznia. RKO to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12 miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesiąc życia. Świadczenie przyznaję i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a środki wypłacane będą tylko na konto bankowe.

Zaledwie w pierwszych pięciu dniach roku rodzice z powiatu grodziskiego złożyli 423 wnioski o RKO, z wolsztyńskiego 467, a z nowotomyskiego 594.

Wsparciem objęte zostanie drugie i kolejne dziecko. Na jedynaków i na pierwsze dzieci w rodzinie kapitał nie będzie wypłacany. Wsparcie wyniesie w sumie 12 tys. zł na dziecko. I to od rodzica zależy, czy będzie chciał, by RKO było wypłacane po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy po 1 tys. zł miesięcznie przez rok. Wsparcie nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

Co ważne, programem będą objęte także dzieci, które już spełniają kryterium wieku. I właśnie ich rodzice muszą szczególnie pilnować terminów, by nie stracić nawet złotówki kapitału. Jeśli dziecko skończyło już roczek rodzice mają tylko miesiąc na złożenie wniosku – do 31 stycznia. Jeśli spóźnią się o jeden dzień, stracą 500 zł. Rodzice młodszych dzieci będą mieć pięciomiesięczne „okienko” na złożenie wniosku.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News