NewsNOWY TOMYŚL

Mieszkańcy oczyścili i pogłębili rów na łące parafialnej. Mają nadzieję, że dzięki temu skończą się podtopienia piwnic2 min na czytanie

News - Mieszkańcy oczyścili i pogłębili rów na łące parafialnej. Mają nadzieję, że dzięki temu skończą się podtopienia piwnic - myregion

Kilka dni temu parafianie w Wytomyślu z pomocą koparki oczyścili i pogłębili rów na parafialnej łące. Spływa tam woda z północnej części ulicy Szkolnej oraz części ulicy Kościelnej, za które odpowiada powiat nowotomyski. Do tego woda z okolicznych pól. – Około dwa lata temu, po ulewnym deszczu, w jednej z piwnic było wody aż po sufit – mówi radny Błażej Lipiecki. Podkreśla, że parafia prowadzi właśnie dużą inwestycję związaną z remontem kościoła. Radny rozumie, że w tej chwili proboszcza nie stać na kolejne wydatki, dlatego prace przeprowadzili sami. Ma nadzieję, że w efekcie wykonanych prac woda nie będzie już zalewać okolicznych piwnic.

Odsłonięte rury kanalizacji deszczowej, które uchodzą do rowu pokazały stopień ich zamulenia. Przez dwa dni firma odpowiadająca za zimowe utrzymanie dróg czyściła studzienki. – Mamy nadzieję, że powiatowi uda się w tym roku wyczyścić rury kanalizacji deszczowej. Dobrze wykonanej pracy nie będzie trzeba powtarzać przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat. – mówi radny Lipiecki. Rów przebiega przez środek łąki, w pobliżu boiska do siatkówki. Zdarza się, że piłka do niego wpadnie, a jej wyciąganie to już nie lada problem. Dlatego najlepiej byłoby położyć rury i przykryć rów ziemią. – Sądzę, że umożliwiłoby to utrzymanie lepszej przepustowości – mówi Lipiecki. Nie wiadomo jednak, kto miałby to zrobić i skąd wziąć na to pieniądze. 

Mieszkańcy wiedzą, że część prac mogą zrobić sami. – Tam gdzie można, gdzie nie trzeba dużych nakładów finansowych, starają się polepszyć wizerunek i funkcjonowanie swojej miejscowości. Przy dużych remontach czy inwestycjach liczą na pomoc władz samorządowych. Nie można cały czas żądać, trzeba też od siebie coś dać – mówi radny.

JP

foto: Wytomyśl na „+” 

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News