GRODZISKNews

Mieszkańcy oburzeni. Nie chcą oczyszczalni w środku wsi i oczekują bezstronności burmistrza1 min na czytanie

GRODZISK - Mieszkańcy oburzeni. Nie chcą oczyszczalni w środku wsi i oczekują bezstronności burmistrza - myregion

Mieszkańcy Białej Wsi są zbulwersowani faktem, że w środku wsi na terenie po nieistniejącej już przetwórni pieczarkarskiej Awantaż ma powstać firma zajmująca się oczyszczaniem osadów ściekowych.

Proces oczyszczania wraz z jednoczesnym przetwarzaniem słomy ma dawać materiał organiczny, wykorzystywany między innymi do utwardzania poboczy i autostrad. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej do gminy złożyła firma Technika z Poznania. 

Mieszkańcy o planowanej inwestycji dowiedzieli się nieoficjalnymi drogami. Po spotkaniu z przedstawicielami samorządu i firmy zapowiedzieli, że złożą do ratusza pismo, by dowiedzieć się, po której stronie opowie się burmistrz Piotr Hojan. Choć ten już na spotkaniu deklarował, że będzie bezstronny. I wskazywał, że na działce, gdzie ma powstać oczyszczalnia znajdują się obecnie odpady. Firma zamierzająca przeprowadzić inwestycje zapewniała jednak, że je posprząta. I podkreślała, że nowy zakład będzie nowoczesny, a co za tym idzie, nie będzie emitował dokuczliwych zapachów. 

– Nie zgadzamy się na budowę takiego zakładu w naszej wsi – mówi wprost sołtys Jadwiga Krajewska. – Mamy dokumenty mówiące o tym, że w miejscowościach, gdzie ta firma ma swoje zakłady, ogromne problemy mają rolnicy – tłumaczy sołtys. Wyjaśnia, że jeden z mieszkańców obliczył, że dziennie do firmy będzie przyjeżdżać kilkadziesiąt tirów. – Nie chcemy tych tirów i smrodu – podkreśla sołtys. Dodaje, że na zebraniu porozumienia nie osiągnięto, dlatego złożyli pisma do burmistrza i rady. I czekają na odpowiedź. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK