NewsWOLSZTYN

Miasto przeznaczy 200 tys. zł na wymianę pieców w mieszkaniach komunalnych?1 min na czytanie

News - Miasto przeznaczy 200 tys. zł na wymianę pieców w mieszkaniach komunalnych? - myregion

Prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Wolsztynie Paweł Gmerek przedstawił radnym długofalowy program wymiany pieców węglowych na gazowe lub zasilane prądem. Chodzi o zaplanowanie w budżecie gminy Wolsztyn na przyszły rok 200 tys. zł na ten cel. Dzięki nim lokatorzy około 15 mieszkań lub budynków przejdą na bardziej ekologiczne źródła ciepła. – Czasami będzie to jedno mieszkanie, a czasami kilka w jednym budynku – mówi Gmerek.

Program ma objąć pustostany, w których obecnie nikt nie mieszka oraz tych mieszkańców, którzy wyrazili chęć wymiany pieców, szczególnie w centrum Wolsztyna, czyli w budynkach należących do gminy przy rynku oraz ul. Poznańskiej i 5 Stycznia.

Obecnie centralne ogrzewanie węglowe jest jeszcze w 48 mieszkaniach należących do gminy, z czego 38 znajduje się na wsiach. – W części z nich nie da się podłączyć gazu, bo jak np. w Świętnie do miejscowości nie pociągnięto rurociągu – wyjaśnia Gmerek. Z kolei w lokalach należących do gminy jest też ok. 350 pieców kaflowych, część właśnie w centrum miasta.

– Na tę chwilę nie chcemy nikogo zmuszać do ogrzewania gazowego. Zdaję sobie sprawę, że ceny rosną, ale nie wiem, czy kiedyś nie zostaniemy w tej sprawie postawieni pod ścianą – mówi Gmerek i podkreśla, że jako gmina wcale nie są największymi trucicielami. – Chcemy dawać dobry przykład, że należy stawiać na ekologiczne źródła ciepła – mówi Gmerek. Radni z komisji budżetu i rozwoju gminy Rady Miejskiej w Wolsztynie pozytywnie zaopiniowali program oraz potrzebę przeznaczenia na ten cel 200 tys. zł w budżecie na przyszły rok.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News