NewsWOLSZTYN

Miasto musi dać więcej izbie wytrzeźwień. Pijaków było tyle, że poprzednia dotacja nie wystarczyła2 min na czytanie

News - Miasto musi dać więcej izbie wytrzeźwień. Pijaków było tyle, że poprzednia dotacja nie wystarczyła - myregion

W przyszłą środę (30.09.) wolsztyńscy radni pochylą się nad problemem pijaństwa i zdecydują o podwojeniu dotacji dla Izby Wytrzeźwień w Raculi, która na podstawie porozumienia między Zieloną Gorą a Wolsztynem przyjmuje nietrzeźwych z terenu gminy. W październiku ubiegłego roku radni podjęli uchwałę o przekazaniu w ramach dotacji na 2020 rok kwoty 7 tys. zł. 

Z rozliczenia przedłożonego miastu przez dyrektora izby wynika, że pieniądze już się wyczerpały i konieczne jest zwiększenie dotacji do 14 tys. zł. Izba Wytrzeźwień w Raculi od lat boryka się z wysokimi kosztami utrzymania. Średnio co trzeci klient izby jest osobą bezdomną i nie ma pieniędzy, by opłacić pobyt. 

Działalność izby z roku na rok przynosi coraz większe straty. W ciągu trzech lat koszty jej utrzymania zwiększyły się o blisko 400 tys. zł, a strata za rok ubiegły wyniosła prawie półtora miliona złotych. Z podobnymi problemami borykają się wszystkie gminy, które prowadzą na swoim terenie takie przybytki, dlatego żadna, która nie musi, nie wyrywa się do ich otwierania. Każdy kij ma jednak dwa końce i jak wielokrotnie mówił rzecznik prasowy wolsztyńskiej policji – dowożenie osób nietrzeźwych do Raculi, angażujące na co najmniej kilka godzin radiowóz z obsadą jest rozwiązaniem stosowanym tylko wówczas, gdy osoby nietrzeźwej nie można oddać pod opiekę bliskich, nie ma wskazań do pozostawienia jej w szpitalu, a umieszczenie w policyjnym areszcie – ze względu na stan i zachowanie, może zagrażać jej bezpieczeństwu. 

Z ostatnich dostępnych statystyk Izby Wytrzeźwień w Raculi za rok 2018 wynika, że przyjęła wówczas 1878 klientów, a tylko 40 z nich policja dowiozła z terenu całego powiatu wolsztyńskiego. W 2018 r. maksymalna odpłatność za pobyt w izbie wytrzeźwień, ustalana co roku przez ministra zdrowia, wynosiła 304 zł. Obecnie izbę opuszcza się z rachunkiem do 316 zł. 

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News