GRODZISKNews

Miałeś lub miałaś koronawirusa? Możesz pomóc Pawłowi z Grodziska2 min na czytanie

GRODZISK - Miałeś lub miałaś koronawirusa? Możesz pomóc Pawłowi z Grodziska - myregion

Osocze mogą oddawać osoby, które chorowały na Covid i zostały uznane za zdrowe. Podaje się je osobom chorującym na Covid, będącym w ciężkim stanie. Osocze może uratować im życie. Niestety, dawców jest niewielu, a potrzeby ogromne. 

– Tata trafił do szpitala w Grodzisku we wtorek (20.10.), bo wcześniej, z każdym dniem czuł się coraz gorzej. Test na koronawirusa dał wynik pozytywny. Lekarze stwierdzili też zapalenie płuc. Pojawiły się problemy z oddychaniem, a tata od wtorku jest poddawany tlenoterapii – opowiada pani Aleksandra. Wyjaśnia, że w czwartek stan jej ojca jeszcze się pogorszył. – Lekarze poinformowali, żę niezbędne będzie podanie osocza. Ale okazało się, że bardzo trudno je zdobyć – mówi córka pana Pawła.

Ostatecznie, po 12 godzinach czekania, ojciec pani Aleksandry otrzymał pierwszą dawkę, z kolejną był już problem. Jednego dnia w Poznaniu było tylko dwóch dawców. Przez to pan Paweł nie może otrzymać kolejnej dawki. 

– Osocze zwalcza wirusa w jego organizmie – podkreśla pani Agnieszka, która apeluje, by zgłaszały się osoby, które mogą je oddać. Kto może to zrobić? Dawcami mogą być osoby, które przeszły Covid, zostały uznane za wyleczone i czują się dobrze. Mogą być to osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie chorują przewlekle. Dawcami nie mogą być z kolei osoby, które przeszły transfuzję krwi. Oddawanie osocza nie boli, zabieg trwa około 40 minut. 

Osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Przed wizytą trzeba się umówić na konkretny termin. Tel.: 618863354, email:  ozdrowieniec@rckik.poznan.pl

Pani Aleksandra podkreśla, że dawca może wskazać, że oddaje osocze na rzecz jej taty. Dane: Paweł Burlag, szpital przy ul. Szwajcarskiej 11 w Poznaniu, oddział internistyczny W1. Jeśli grupa krwi będzie inna, bank pozyska osocze z innego centrum krwiodawstwa w kraju. Działa to na zasadzie wymiany.

JP

Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK