NewsREGION

Medycy dostali dodatki za walkę z Covidem. Nie wszyscy1 min na czytanie

News - Medycy dostali dodatki za walkę z Covidem. Nie wszyscy - myregion

Dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia otrzymali lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Pieniądze wpłynęły na ich konta wraz z wynagrodzeniami za grudzień 2020 r. i jak mówi Magdalena Woźniczak z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarka w szpitalu w Grodzisku Wielkopolskim, rzeczywiście są to kwoty obejmujące wyrównanie od 1 listopada ubiegłego roku. Wolsztyńscy ratownicy medyczni przyznają, że otrzymali jak dotąd świadczenie za listopad.

Pieniądze są wypłacane personelowi pracującemu z pacjentami covidowymi na polecenie ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Rozszerzyło ono grono osób uprawnionych do świadczenia. Dodatek wynosi 100 proc. wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, ale jego maksymalna kwota nie może być wyższa niż 15 tys. zł.

Wysokości świadczenia nie jest zależne od liczby świadczeń udzielonych przez pracownika w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2 ani od wymiaru czasu, który poświęca on na ich udzielanie. NFZ nie wymaga ewidencjonowania czasu pracy przy pacjentach covidowych, ale udzielanie świadczeń medycznych pacjentom z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 nie może być incydentalne.

Piotr Ceglarek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii w Wolsztynie, przyznaje jednak, że nie wszyscy już mogą się cieszyć z takiej rekompensaty. – Mam jedną fizjoterpaeutkę, która pracuje w wolsztyńskim szpitalu z pacjentami covidowymi i ona akurat wciąż jeszcze czeka – wyjaśnia.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News