NewsREGION

Mechanicy przestraszeni przez kontrole fiskusa. Ten odpowiada: Wykrywamy, zwalczamy…3 min na czytanie

News - Mechanicy przestraszeni przez kontrole fiskusa. Ten odpowiada: Wykrywamy, zwalczamy… - myregion

Ta branża jakoś się trzyma. Funkcjonuje bez żadnych zakazów, ale… – Jest źle – mówi nam znany mechanik samochodowy prowadzący od lat duży serwis. Twierdzi, że interes idzie marnie od początku pandemii, a powodem jest to, że auta się nie psują tak jak kiedyś i nie trzeba ich naprawiać, bo są po prostu mniej eksploatowane. Ludzie nie jeżdżą na wczasy, na wycieczki, nie byli nigdzie na świętach ani na ferie. Wielu mechanikom interes po prostu podupadł. Gdy tymczasem wieści dla nich nie są dobre, tak samo jak dla wszystkich przedsiębiorców. „Puls Biznesu” napisał ostatnio, że kontrolerzy skarbowi ruszyli na kontrole, także do tych firm, które nie działają z powodu pandemii. Mają nie stronić od wystawiania mandatów, aby ratować budżet państwa. „Puls Biznesu” donosi wręcz, że urzędnicy skarbówki dostali wytyczne nakazujące masowe przeprowadzanie kontroli i karanie za wykryte nieprawidłowości. 

Pytaliśmy o to w skarbówce, ale tam od razu skierowano nas do Krajowej Administracji Skarbowej we Wrocławiu. – Do głównych zadań KAS należy rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych. Zapobieganie tym przestępstwom i wykroczeniom oraz ściganie ich sprawców – na wstępnie objaśnia Sebastian Polański, rzecznik prasowy KAS. Wyjaśnia dlaczego teraz kontrole rozpoczną się w branży motoryzacyjnej. – W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów już od 1 stycznia br. zobowiązani byli do ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online, umożliwiających połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą, a Centralnym Repozytorium Kas – tłumaczy. 

Dla mechaników samochodowych i innych firm zajmujących się samochodowym biznesem to dziwne, bowiem te przepisy faktycznie się zmieniły, ale… rok temu. Już od 1 stycznia 2020 roku wszyscy musieli sobie pozakładać internet w zakładach i zaopatrzyć się w fiskalne kasy online. Według naszej wiedzy mają już je wszystkie firmy tej branży, bo inaczej nie mogłyby funkcjonować. – Urząd może nas sprawdzać w każdej chwili przez cały rok i nie musi nawet do nas zaglądać, bo jesteśmy z nim połączeni. Jest taka ikonka, na której widać, czy nas sprawdza, czy nie – mówi nam jeden z mechaników samochodowych. – Ja robię wszystko jak należy, ale każdy się boi, że przyjdą i coś znajdą – przyznaje. W jednym z serwisów opon są przygotowani na kontrolę, której – wbrew szumnym zapowiedziom – jeszcze nie było. – Czytałem w branżowych pismach, że skarbówka przymierza się do ścisłych kontroli. Co mogą kontrolować? Przypuszczam, że to, czy wszystkie usługi są ewidencjonowane i czy wystawiamy faktury czy paragony. Mogą na przykład przychodzić podstawieni klienci. Są różne takie metody – uważa. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News