NewsREGION

Maseczki od dziś obowiązkowe. Wszędzie. Kto nie musi ich nosić?1 min na czytanie

News - Maseczki od dziś obowiązkowe. Wszędzie. Kto nie musi ich nosić? - myregion

O dzisiaj maseczki trzeba nosić wszędzie. Mandatu unikną jednak osoby posiadające zaświadczenie od lekarza zwalniające z obowiązku zasłaniania ust i nosa. Kto może otrzymać taki dokument?

– Trudno byłoby znaleźć jakąś ogólnointernistyczną dolegliwość, która uniemożliwiałaby zakrywanie nosa i ust – uważa ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, Joanna Szeląg, komentując wprowadzenie obowiązkowych zaświadczeń lekarskich o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek. 

– Jeżeli ktoś jest na tyle zdrowy, by móc wychodzić do sklepu czy udawać się w jakiekolwiek miejsce publiczne, czyli normalnie funkcjonować, to trudno byłoby znaleźć u niego medyczne uzasadnienie do niezasłaniania ust i nosa – mówi Joanna Szeląg. Jakie schorzenie mogłoby jednak powodować większe zagrożenie z powodu zakładania maseczki niż z powodu zachorowania na COVID-19? – To trochę tak, jak z zapinaniem pasów w samochodzie. Można oczywiście znaleźć dolegliwość, która uniemożliwia ich stosowanie, ale czy ryzyko będzie wówczas mniejsze niż śmierć w wypadku? Jak ktoś nie może zapinać pasów, to aby wyeliminować ryzyko raczej nie powinien jeździć samochodem – wyjaśnia ekspertka. 

Joanna Szeląg tłumaczy również, że maseczki jako zabezpieczenie przed koronawirusem mają sens tylko wówczas, gdy są powszechne. – Im więcej osób z zasłoniętymi ustami i nosem, tym ochrona skuteczniejsza – tłumaczy. Dodaje, że zaświadczenie o braku obowiązku noszenia maseczki lekarze wydaje się m.in. osobom ciężko chorym psychicznie, upośledzonym umysłowo, które nie są samodzielnie w stanie założyć i zdjąć maseczki. – Chodzi o osoby, którym nie jesteśmy wstanie wytłumaczyć, że jest to konieczne – mówi Szeląg.

JP

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News