GRODZISKNews

Lokatorzy winią kierownika spółdzielni za ogromne zadłużenie. Ruszyło śledztwo prokuratury2 min na czytanie

GRODZISK - Lokatorzy winią kierownika spółdzielni za ogromne zadłużenie. Ruszyło śledztwo prokuratury - myregion

Najpierw prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, teraz jednak będzie je prowadzić. To efekt decyzji sądu, który pozytywnie rozpatrzył zażalenie mieszkańców. A chodzi o członków spółdzielni w Rakoniewicach, którzy mają dość niejasnych rozliczeń kierownika. Winią go za to, że doprowadził do ogromnego zadłużenia i ukrywa przed nimi dokumenty. Ma też nie potrafić wytłumaczyć ludziom, na co wydaje ich pieniądze. – Bo na pewno nie na remonty czy inwestycje, których nie widać – mówią mieszkańcy osiedla. 

Lokatorzy chcą, by śledczy sprawdzili rozliczenia i sprawozdania finansowe spółdzielni. Domagają się również wyjaśnienia, dlaczego Krajowego Rejestru Sądowego zgłaszane są uchwały, które powinno podejmować walne zgromadzenie, kiedy te od 2015 roku ani razu się nie zebrało. Proszą też, by wyjaśnić, jak to możliwe, że mieszkańcy nie mogą doprosić się wglądu do dokumentów, nawet tak podstawowych jak statut spółdzielni. A to, zdaniem ludzi, czyn zabroniony, co wynika z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. 

Po zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownika podpisało się ponad 20 osób. – Nam chodzi o nasze pieniądze – mówią. Zaznaczają, że w ich ocenie spółdzielnia ma już około 200 tys. zł długu wobec związku Selekt, który zajmuje się odbiorem odpadów. A to zdaniem ludzi łamanie prawa, bo jeżeli oni płacili rachunki zgodnie z tym, czego oczekiwała spółdzielnia, to środki powinny być przekazywane do wspomnianego związku. I gdyby tak było, to długu by nie było, ale jest. Dlaczego? – Prawdopodobnie dlatego, że pieniądze przeznaczano na inne cele, ale na jakie, tego nikt nie wie – mówią lokatorzy, którzy są zdeterminowani, by sprawę wyjaśnić. I cieszą się z decyzji sądu, który rozpatrując ich zażalenie nakazał niejako przeprowadzenie śledztwa. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK