GRODZISKNews

Liturgia Wigilii Paschalnej w domu. Ksiądz wyjaśnia, jak się do niej przygotować2 min na czytanie

GRODZISK - Liturgia Wigilii Paschalnej w domu. Ksiądz wyjaśnia, jak się do niej przygotować - myregion

Już po raz drugi przeżywamy Święta Wielkanocne w reżimie sanitarnym z powodu pandemii. Biskupi udzielili wszystkim wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych w niedzielę i święta. Wielu wiernych celebruje Triduum Paschalne w domu. Jak przygotować się do mszy świętej, którą będziemy oglądać dzięki transmisji?

Jak podkreśla ksiądz Krzysztof Makosz, proboszcz parafii pw. św. Faustyny w Grodzisku Wielkopolskim, ważne, żeby obejrzeć mszę na żywo. Obok komputera czy telewizora można ustawić krzyż i świece, żeby przypominały, że to jest modlitwa. – Warto też pomyśleć o świątecznym stroju. Tak, jakbyśmy to zrobili idąc do kościoła – mówi proboszcz. Podczas mszy należy zachować postawy jak podczas liturgii w kościele. Gdy wierni w świątyni wstają lub klękają w domu też należy to zrobić. Można również przyjąć komunię świętą w formie duchowej.

Triduum Paschalne rozpoczęło się w Wielki Czwartek od upamiętnienia Ostatniej Wieczerzy. W Wielki Piątek Jezus Chrystus przechodzi drogę krzyżową, umiera na krzyżu o godz. 15 i zostaje złożony do grobu. Liturgia Męki Pańskiej odbywa się w wielu parafiach wieczorem. – Przed liturgią kościół jest otwarty, przy grobie nie ma tłumów i wtedy można przyjść i spokojnie się pomodlić – mówi ksiądz Makosz. Przypomina, że w świątyni, według obecnie obowiązujących zasad sanitarnych, może przebywać 1 osoba na 20 mkw. W związku z tym proboszcz poleca, żeby część wiernych została na dworze. Nagłośnienie jest dobre i powinno być wszystko słychać. – W tym roku będziemy się starać skracać wszystkie liturgie – przyznaje duchowny.

Wielka Sobota jest dniem wyczekiwania na przyjście Chrystusa. Najważniejsza w całym roku liturgicznym jest Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00. Po niej planowana jest procesja eucharystyczna, która odbędzie się w świątyni. – Wierni zostaną na swoich miejscach, a ksiądz z Panem Jezusem przejdzie wokół kościoła – mówi proboszcz. Proboszcz parafii pw. św. Jadwigi zaprasza wiernych w niedzielę (4.03.) o godz. 6 rano na mszę w intencji zmarłych parafian i procesję rezurekcyjną na miejscowym cmentarzu.

JP

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ z kościoła św. Faustyny w Grodzisku Wielkopolskim będzie transmitowana na myRegion.pl. Początek o godz. 21.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK